Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Nervilia platychila
Rozšíření: Pochází z Oceánie. V Mikronésii je druh znám z Palau, Yapu a Guamu, dále roste na Nové Kaledonii a na Fidži.
Ekologie: Terestrická rostlina, roste v nížinných tropických deštných lesích, zejména na vlhčích a zastíněných místech podél potoků.
Nervilia platychila
Popis: Drobná vytrvalá bylina s podzemní hlízkou elipsoidního tvaru. Z hlízky vyrůstá jediný list, který nese 1–3 cm dlouhý řapík, čepel je široce vejčitá, 5–8 cm dlouhá, na líci krátce chlupatá, se 7–9(–11) obloukovitými žilkami, na bázi s výkrojem ve tvaru širšího V, na okraji plynule zaokrouhlená. Květy vyrůstají po 2(–3) na stvolu 8–15 cm vysokém, okvětí je zelenavé s růžovým nádechem, pysk je bělavý, na špičce sytě žlutozelený; vnější i vnitřní okvětní lístky jsou podobné, čárkovité až čárkovitě obkopinaté, 2–2,5 cm dlouhé, pysk je dosti úzký, na okrajích nadvinutý, rozšiřuje se k vrcholu, který je naznačeně trojlaločný, s výrazněji podélně vystouplou střední částí; sloupek je 9–10 mm dlouhý. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Mezinárodní obchodní úmluva CITES se na tento druh vztahuje podobně jako na ostatní orchideje.
Poznámka: Rod Nervilia zahrnuje asi 65 druhů v tropech Starého světa, rostou v subsaharské Africe, na Arabském poloostrově, v jižní a jihovýchodní Asii, v Austrálii a v různých částech Oceánie. Mají velmi nezvyklé listy, jimiž jiné orchideje moc nepřipomínají.
Nervilia platychila
Nervilia platychila
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 24. 1. a 3. 2. 2018 (Palau, Koror, ostrov Ngarkebesang a Ngermid).