Syn.: Couthovia celebica Koord.
Čeleď: Loganiaceae R. Br. ex Martius – kulčibovité
Neuburgia celebica
Rozšíření: Areál se rozkládá na Filipínách, v Indonésii na Celebesu a Molukách, na Nové Guinei a Šalamounových ostrovech a dále v Mikronésii, kde byl tento druh zjištěn na Palau, Kosrae a Pohnpei.
Ekologie: Obvykle roste v mokřadní lesní vegetaci podél vodních toků, ale provází i porosty na korálových vápencích.
Neuburgia celebica
Popis: Stálezelený strom, dorůstá výšky až 15 m; letorosty jsou hranaté, hladké. Listy jsou vstřícné; řapík je 1–1,5 cm dlouhý, na bázi rozšířený a objímavý; čepel je široce vejčitá až eliptická, 20–38 cm dlouhá a 15–20 cm široká, na líci s žlábkovitou a na rubu vyniklou střední žilkou a s 6–8 páry žilek postranních, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu zaokrouhlená. Květenství je vrcholičnatá lata, vyrůstá v paždí horních listů; květy jsou 5četné; kališní cípy jsou hustě chlupaté; koruna je drobná, asi 3 mm v průměru, nálevkovitá, bílá, vně roztroušeně chlupatá; tyčinek je 5, přirostlých ke korunní trubce; semeník je 2pouzdrý, svrchní. Plodem je hruškovitá peckovice 3,5–4,7 cm dlouhá a 1,5–2,4 cm široká, za zralosti žlutooranžová; obsahuje 2 semena.
Poznámka: Do rodu Neuburgia se řadí o něco víc než 10 druhů s těžištěm výskytu na Nové Guineji a přilehlých ostrovech. Zde má centru diversity i celá čeleď Loganiaceae.
Neuburgia celebica
Neuburgia celebica
Neuburgia celebica
Neuburgia celebica
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, 30. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Ngaremlengui).