NIGELLA DAMASCENA L. – černucha damašská / černuška damascénska

Syn.: Erobathos damascenum (L.) Spach, Melanthium damascenum (L.) Medik., Nigella coerulea Lam., Nigella involucrata Moench, Nigella elegans Salisb.
Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité

Nigella damascena

Nigella damascena

Rozšíření: Středozemí, Makaronésie (Kanárské ostrovy), ukrajinský Krym, Kavkaz, Irák a Írán, jinde zavlečený a zplanělý druh (Severní Amerika, střední Evropa).
U nás se pěstuje v zahradách, odtud i vzácně zplaňuje.

Ekologie: Roste v okolí zahrad a lidských sídel, na rumištích a skládkách, kolem cest, při okrajích polí a na úhorech, u nás častěji v teplejších oblastech. Kvete od června do září.

Popis: Jednoletá bylina, 20–40(–50) cm vysoká, lodyha je přímá, větvená, lysá, listy jsou 2–3krát zpeřené, úkrojky čárkovité, špičaté, listům podobné listeny v přeslenu vyrůstají těsně pod květem. Květy jsou jednotlivé, mají 1–5 cm v průměru, korunní lístky jsou vejčité, modré nebo bílé, na vrcholu u zakončení žilek zelené, nehet krátký, nektariové lístky 2pyské. Plodem je nafouklá tobolka.

Využití: Černucha damašská je s oblibou pěstována v zahradách jako okrasná letnička, kultivary mohou mít květy i narůžovělé nebo s dvojnásobným počtem korunních lístků. Sušené tobolky se používají do suchých květinových vazeb.

Nigella damascenaNigella damascena
Nigella damascena

Fotografoval Jindřich Houska, v červenci 2005 (Česko, rostliny pocházejí z kultury).