NOTHOFAGUS FUSCA (Hook. f.) Oerst. – pabuk

Syn.: Fagus fusca Hook. f., Fuscospora fusca (Hook. f.) Heenan et Smissen
Čeleď: Nothofagaceae Kuprian. – pabukovité

Nothofagus fusca

Rozšíření: Endemický druh Nového Zélandu, vyskytuje se na obou hlavních ostrovech.

Ekologie: Charakteristický druh novozélandských lesů, na lokalitách se vyskytuje často společně s druhem Nothofagus menziesii, roste v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1200 m.

Nothofagus fusca

Popis: Mohutný stálezelený strom, (15–)24–30(–40) m vysoký, s kmenem dosahujícím v průměru 1,5–2(–3) m a borkou na mladých stromech šedivou až světle hnědou, hladkou, na starších stromech hnědou až tmavě hnědou, odlupčivou, zbrázděnou. Letorosty jsou v průřezu okrouhlé, červenohnědé, bělavě chlupaté. Palisty jsou opadavé, podlouhlé až obkopinaté, 4–11 mm dlouhé; listy jsou střídavé, řapíkaté, široce vejčité až široce eliptické, někdy až skoro okrouhlé, 12–45(–55) mm dlouhé a 7–35(–40) mm široké, na bázi nesouměrně klínovité, často s 1–2 domatii, na okraji hrubě pilovité, jednotlivé zuby jsou zašpičatělé, na vrcholu jsou listy tupé nebo špičaté, na líci zelené, lesklé, často červeně naběhlé, olysalé, na rubu světle zelené až načervenalé, olysalé. Samčí květenství vyrůstá na stopce 2–6,5 mm dlouhé, je 1–3květé, okvětí je zvonkovité, 4–6,2 mm dlouhé, slámově žluté až načervenalé, se 3–5 cípy, tyčinek je 6–20, jejich nitky jsou až 6 mm dlouhé, prašníky jsou až 5 mm dlouhé, žluté nebo červené. Samičí květenství je přisedlé, (2–)3květé, květy jsou 2–3četné. Plody jsou křídlaté chlupaté oříšky, asi 5–8 mm dlouhé, červenohnědé až hnědé, uzavřené v dřevnaté číšce.

Využití: Dřevo tohoto druhu je trvanlivé, používá se k výrobě dřevěných podlah.

Poznámka: V rámci rodu Nothofagus patří tento druh k podrodu Fuscospora, kam se řadí asi šest druhů, z nichž čtyři se vyskytují na Novém Zélandu, jeden na Tasmánii a jeden ve středním Chile.

Nothofagus fusca
Nothofagus fusca
Nothofagus fusca
Nothofagus fusca

Fotografoval Mário Duchoň, dne 24. 12. 2016 (Nový Zéland, South Island, Mount Aspiring National Park).