NOTHOLAENA MARANTAE (L.) Desv. – podmrvka hadcová / šupinatka Marantova

Syn.: Acrostichum marantae L., Gymnogramme marantae (L.) Mett., Cheilantes marantae (L.) Domin, Paraceterach marantae (L.) R. M. Tryon, Paragymnopteris marantae (L.) K. H. Shing
Česká jména: kapraď psací, podmrvka Marantova, podmrvka jižní, podmrvka evropská
Čeleď: Pteridaceae E. D. M. Kirchn. – křídelnicovité

Notholaena marantae

Rozšíření: Jižní Evropa, jižní Alpy, Kavkaz, jihozápadní Asie – až po Himálaj, Etiopie.
U nás se vyskytuje na skalách hadcové stepi u Mohelna, v roce 2001 bylo údajně několik rostlin nalezeno i na skalním výchozu diabasového pikritu v Českém krasu (Zprávy ČBS, 2004/3).

Ekologie: Podmrvka se objevuje na silně osluněných skalách ze starých vyvřelých hornin, u nás pouze na hadci, který je pro ni příznivý jak chemickým složením, tak extrémním tepelným režimem. Na těchto lokalitách může přežívat jen díky své schopnosti snést extrémně silné vyschnutí, údajně přečká i ztrátu 90 procent vody.

Notholaena marantae

Popis: Velice vzácná víceletá kapradina s podzemním rhizomem a přezimujícími listy, které jsou 10–30 cm dlouhé, řapíky jsou tmavě červenohnědé, čepelé 2(–3)krát peřenodílné, na rubu plevinaté. Doba zralosti výtrusů červenec až září.

Ohrožení a ochrana: Podmrvka hadcová patří k nejpozoruhodnějším a zároveň nejvzácnějším rostlinám ČR, je zařazena ke kriticky ohroženým druhům naší květeny (C1r), zákonem je chráněna ve stejné kategorii (§1). Přísně chráněna je i v Maďarsku a Srbsku. Zapsána do Červené knihy Ukrajiny.

Poznámka: U Mohelna zaznamenal poprvé podmrvku hadcovou C. Roemer dne 19. 6. 1858.

Notholaena marantaeNotholaena marantae
Notholaena marantaeNotholaena marantae

Fotografováno dne 22. 9. 2003 (Česko, Morava, Mohelenská hadcová step).