Obec Studánka (místní část města Hranice) se nalézá v Ašském výběžku nedaleko německého Bad Elsteru a je pomístně známá jako rekreační oblast (mapa). Milovníci přírody si přijdou na své nejen v nedalekých chráněných územích, ale i přímo ve Studánce, kde litorál Nového rybníka ukrývá např. fytogeograficky významný rdest rdesnolistý (Potamogeton polygonifolius). Jinak rybník s plochou 4,3 ha slouží ke koupání a okolní lesy ke sběru hub.
Nový rybník u Studánky
Na březích u silnice rostou běžné druhy, jako je karbinec evropský (Lycopus europaeus), máta rolní (Mentha arvensis), pryskyřník plamének (Ranuculus flammula), sítina rozkladitá (Juncus effusus) apod.
Nový rybník u Studánky
Zrašeliněný litorál na druhé straně rybníka však musí nadchnout oko každého přírodovědce. Kromě běžných druhů, jako jsou ostřice zobánkatá (Carex rostrata), ostřice ježatá (C. echinata), mochna bahenní (Potentilla palustris) a mochna nátržník (P. erecta), přeslička poříční (Equisetum fluviatile), violka bahenní (Viola palustris), vachta třílistá (Menyanthes trifoliata), vrbovka bahenní (Epilobium palustre), sedmikvítek evropský (Trientalis europaea), rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia), klikva bahenní (Oxycoccus palustris), zde rostou i některé vzácnosti. Jsou to již zmíněný rdest rdesnolistý (Potamogeton polygonifolius), všivec bahenní (Pedicularis palustris) nebo pupečník obecný (Hydrocotyle vulgaris), pozoruhodná rostlinka dnes řazená do čeledi aralkovitých (Araliaceae). Ve vodě roste ještě vzácný zevar nejmenší (Sparganium natans), uváděna je též bublinatka menší (Utricularia minor).
Nový rybník u Studánky
Rybník je v současnosti na prodej a je otázkou, co s ním nový majitel provede. V inzerátu, jaký div, o vzácných rostlinách nenajdeme jediného slova.
Nový rybník u Studánky
Fotografováno dne 31. 8. 2013.