Syn.: Aitonia capensis Thunb., Carruthia capensis (Thunb.) Kuntze
Čeleď: Meliaceae Juss. – zederachovité
Nymania capensis
Rozšíření: Vyskytuje se v Namibii, Jihoafrické republice je znám z provincií Northern, Western a okrajově i Eastern Cape. Rod Nymania je monotypický, obsahuje tedy jen tento jediný druh.
Ekologie: Roste na mělkých kamenitých půdách v aridních až semiaridních podmínkách, kde úhrn srážek dosahuje alespoň 120 mm za rok. V hodně suchých oblastech provází především koryta periodických toků. Rostliny jsou velmi tolerantní k výkyvům teplot, dobře snášejí pokles teploty i pod bod mrazu, ale v létě přežívají i teploty nad 40 °C. Opylovači jsou včely a čmeláci.
Nymania capensis
Popis: Pomalu rostoucí stálezelený keř nebo malý metlovitý stromek dorůstající výšky 3(–6) m, s přímými větvemi. Listy vyrůstají střídavě ve svazečcích na brachyblastech, jsou kratičce řapíkaté, čárkovitě obkopinaté až kopisťovité, 2–4 cm dlouhé, kožovité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené. Květy jsou jednotlivé v úžlabí listů, 4(–5)četné, zvonkovité až trubkovité; zelené, ke špičce červenající kališní lístky jsou na bázi srostlé; koruna je červená; 8 tyčinek delších než koruna je na bázi srostlých a vyrůstá z disku; gyneceum vzniká srůstem 4(–5) plodolistů, má svrchní semeník, v každém pouzdře se tvoří 2 vajíčka. Plody jsou nápadné, nafouklé, zploštělé, 3–5 cm velké, krémově žluté, růžové až červené tobolky s oddělenými pouzdry; hnědá, 2–4 mm velká semena připomínají hrášek.
Ohrožení a ochrana: Patří do skupiny druhů, které jihoafrický červený seznam klasifikuje jako vyžadující pozornost (least concern).
Nymania capensisNymania capensis
Nymania capensis
Nymania capensis
Nymania capensis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 19. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Klein Karoo: mezi městečky Uniondale a De Rust).