OCHRADENUS ARABICUS Chaudhary, Hillc. et A. G. Mill.

Čeleď: Resedaceae Martinov – rýtovité

Ochradenus arabicus

Rozšíření: Endemit Arabského poloostrova, dosud byl zjištěn v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, v Ománu (v severní i jižní části země) i v Jemenu.

Ekologie: Provází kamenitá a skalnatá místa i okraje komunikací do nadmořské výšky 2000 m.

Ochradenus arabicus

Popis: Dvoudomá prutovitá rostlina, tvoří polokulovité 20–50(–100) cm vysoké, husté, síťovitě propletené keříky; větvičky jsou zelené, lysé, často trnovitě zakončené. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité, (0,2–)1,5–2,5 cm dlouhé a 0,1–0,2 cm široké, záhy opadávají. Květenství jsou dosti husté koncové klasy 2–6 cm dlouhé; kalich je podlouhlý, (5–)6–7 mm dlouhý; koruna většinou úplně chybí; tyčinek je 12–16, na samičích rostlinách jsou sterilní; semeník je přisedlý, srůstá z 3 plodolistů. Plody jsou nafouklé, papírovité nebo kožovité tobolky 1,2–1,6 mm dlouhé, za zralosti žlutavě nebo hnědavě zbarvené.

Poznámka: Rod Ochradenus patří mezi typicky blízkovýchodní elementy, rozlišuje se zde asi 14 druhů, které rostou od severní Afriky až do Pákistánu, na jih do Somálska. Je velmi blízký rodu Reseda; nejnovější studie vycházející ze srovnání DNA navrhují, aby byly oba rody spojeny.

Ochradenus arabicus
Ochradenus arabicus
Ochradenus arabicus
Ochradenus arabicus
Ochradenus arabicus
Ochradenus arabicus

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 3. a 4. 10. 2015 (Omán, gov. Ad Dakhiliyah, Jebel Hajar, Al Khitaym a Al Hayl).