OCHROSIA OPPOSITIFOLIA (Lam.) K. Schum.

Syn.: Calpicarpum oppositifolium (Lam.) Boiteau, Cerbera muricata Lam., Cerbera oppositifolia Lam., Cerbera parviflora G. Forst., Cerbera platyspermos Gaertn., Kopsia lamarckii G. Don ex DC., Lactaria oppositifolia (Lam.) Kuntze, Neisosperma oppositifolium (Lam.) Fosberg et Sachet, Ochrosia commutata K. Schum., Ochrosia cowleyi F. M. Bailey, Ochrosia parviflora (G. Forst.) Hensl., Ochrosia platyspermos (Gaertn.) A. DC., Scaevola salutaris (Lour.) M. R. Almeida
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité

Ochrosia oppositifolia

Rozšíření: Poměrně rozsáhlý areál zabírá pobřežní oblasti Indického a Tichého oceánu. Roste v Indii a na Srí Lance, v Thajsku, Malajsii, na indonéských ostrovech a na Filipínách, na Nové Guinei, v Oceánii zasahuje až na Novou Kaledonii, Samou, Marshallovy ostrovy a do Francouzské Polynésie. Na Seychelách dosahuje západní areálové hranice a roste zde na ostrovech Mahé, Silhouette a na některých malých ostrůvcích (např. Cousin). Další druhy rodu (asi 30) přesahují popsaný areál až na Maskarény a do severní části Austrálie.

Ochrosia oppositifolia

Ekologie: Roste v lesních porostech lemujících mořské břehy. Typickým stanovištěm jsou lehké, písčité půdy, dobře snáší i zasolení a slaný sprej, plody dobře plavou. V horkém a stálém klimatu s minimálním kolísáním teploty i vlhkosti.

Ochrosia oppositifolia

Popis: Statný strom, až 10 m vysoký, v jihovýchodní Asii snad až 45 m vysoký, při poranění mléčí. Listy jsou nahlučeny na koncích větví, jsou vstřícné, kopinaté až eliptické, 10–35 cm dlouhé a 3–12 cm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté, tuhé, kožovité a lesklé. Pětičetné vonné květy vyrůstají v paždí listů v krátkých stažených vidlanovitých květenstvích, mají kratičký trubkovitý kalich s vejčitými cípy a bílou až zelenavou kolovitou korunu s krátkou trubkou, korunní cípy jsou úzké, 5–9 mm dlouhé, pentlicovitě zkroucené, tyčinek je 5, neúplně srostlé plodolisty tvoří svrchní semeník. Po odkvětu se vyvíjí dvojice až 5–8 cm dlouhých a 3–5,5 cm širokých peckovic, které jsou v mládí zelené, později žloutnou, pecka je obalena nápadnými síťovitými vlákny.

Poznámka: V současné době je Ochrosia oppositifolia vzácná, populace byly částečně poškozeny také sběrem pro využití v lidovém léčitelství. Sbírala se hlavně borka a využívala jako na rozmanité zažívací problémy. Alkaloidy mají prokázané cytostatické účinky. Plody tohoto stromu byly oblíbenou potravou velkých želv Geochelone gigantea.

Ochrosia oppositifoliaOchrosia oppositifolia
Ochrosia oppositifoliaOchrosia oppositifolia
Ochrosia oppositifolia
Ochrosia oppositifolia

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 10. 2. 2011 (Seychely, ostrov Cousin).