Syn.: Monocallis monophylla (Link) Salisb., nom inval., Oncostema tingitana (Schousb.) Speta, Scilla monophyllos Link, Scilla pumila Brot., Scilla tingitana Schousb., Tractema monophyllos (Link) Speta, Tractema pumila (Brot.) Raf.
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité; Hyacinthaceae Batsch – hyacintovité
Oncostema monophyllos
Rozšíření: Západomediteránní druh, vyskytuje se v západní třetině Pyrenejského poloostrova (tedy v Portugalsku a západním Španělsku) a v severozápadním Maroku.
Ekologie: Roste v lemech borových lesů i dubin, na vřesovištích a v nižších křovinách, společně například s druhy Calluna vulgaris, Genista triacanthos, Phillyrea angustifolia, Pinus pinaster, Quercus suber, Ruscus aculeatus aj., stoupá až do nadmořské výšky okolo 600 m. Kvete od února do května.
Oncostema monophyllos
Popis: Vytrvalá bylina s vejcovitou až kulovitou cibulkou dosahující v průměru 12–18(–28) mm, ze které vyrůstá většinou jen jediný list (vzácněji jsou listy dva), který je kopinatý až eliptický, obvykle delší než stvol s květenstvím, 11–16(–35) cm dlouhý a 1–1,5(–3) cm široký, plochý, lysý. Květenství je terminální, hroznovité, 4–8(–12) cm dlouhé, 2–15(–30)květé, listeny jsou mnohem kratší než květní stopky, čárkovité až šídlovité, špičaté, vytrvávající; okvětní lístky jsou kopinaté, rozestálé, 5–9(–11) mm dlouhé, modravé, vzácněji bělavé, prašníky jsou modré. Plodem je kulovitá tobolka.
Oncostema monophyllos
Oncostema monophyllos
Oncostema monophyllos
Oncostema monophyllos
Oncostema monophyllos
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 4. 2017 (Portugalsko, region Algarve, hora Fóia).