Syn.: Onosma echioides L. subsp. fastigiata Braun-Blanq., Onosma fastigiata (Braun-Blanq.) Braun-Blanq. ex Lacaita subsp. catalaunica (Sennen) Malag., Onosma tricerosperma Lag. subsp. catalaunica (Sennen) O.Bolòs et Vigo, Onosma tricerosperma Lag. subsp. fastigiata (Braun-Blanq.) G.López, Onosma echioides L. var. catalaunica Sennen, Onosma taurica Pall. ex Willd. subsp. delphinensis Braun-Blanq.
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Onosma fastigiata
Rozšíření: Druh jihozápadní Evropy a severozápadní Afriky. Nominátní poddruh (na snímcích) se vyskytuje v jihovýchodní Francii (od východních oblastí Pyrenejí přes jih Massif Central až k jihozápadním Alpám) a v severozápadní Itálii. V jihozápadní Francii (department Charente-Maritime) se ještě objevuje v poddruhu O. fastigiata subsp. atlantica Braun-Blanq. ex Kerguélen, ze severovýchodního Španělska je uváděn poddruh O. fastigiata subsp. catalaunica (Sennen) Malag. a z Maroka varieta O. fastigiata var. maroccanum Maire.
Ekologie: Roste na suchých a kamenitých stráních, na vápenci, v pásmu od nížin až do hor, vzácněji stoupá až do subalpínského stupně.
Onosma fastigiata
Popis: Dvouletá až vytrvalá bylina, 10–45 cm vysoká, květonosných lodyh je obvykle několik vedle sebe, jsou přímé, větvené, 1,5–2 mm dlouhými odstálými chlupy oděné, nezřídka červeně naběhlé, lodyžní listy podlouhle kopinaté, dolní 5–10 cm dlouhé, listeny stejně dlouhé jako kališní cípy. Květenstvím je vijan, květy jsou 18–25 mm dlouhé, kalich je 10–15 mm dlouhý, hluboce členěný, koruna trubkovitá, bledě žlutá, delší než kalich. Kvete od května do července. Plodem je tvrdka.
Onosma fastigiata
Fotografováno dne 26. 6. 2009 (Itálie, Přímořské Alpy, Colle della Maddalena).