Syn.: Ophrys holoserica (Burm. f.) Greuter subsp. bornmuelleri (Schulze) H. Sund., Ophrys fuciflora (F. W. Schmidt) Moench subsp. bornmuelleri (Schulze) B. Willing et E. Willing
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Ophrys bornmuelleri
Rozšíření: Asijská část Středozemí a přilehlé oblasti Blízkého východu – Kypr, jihovýchod Malé Asie, Kurdistán, západ Sýrie, Libanon, Izrael.
Ekologie: Garrigue, roste s oblibou v lemech křovin, ale vystupuje i na stanoviště více osluněná, objevuje se často na tzv. rudých půdách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1200 m.
Ophrys bornmuelleri
Popis: Vytrvalá bylina, 15–50 cm vysoká, lodyha je přímá, listy v přízemní růžici podlouhle kopinaté. Květenství 4–15květé, sepaly jsou zelené i narůžovělé, až 13 mm dlouhé, střední lístek směřuje vzhůru, petaly jsou velmi zkrácené, sotva 2 mm dlouhé. Pysk je až 11 mm dlouhý a 12 mm široký, s širokým chlupatým okrajem, lem pysku je rozšířený nebo otočený mírně vzhůru, přívěsek je zelenavý, kresba na pysku je variabilní, většinou ve tvaru písmene H se žlutozelenou obrubou. Postranní laloky jsou krátké, špičaté. Vykvétá od března do května. Plodem je tobolka.
Ophrys bornmuelleriOphrys bornmuelleri
Ophrys bornmuelleriOphrys bornmuelleri
Ohrožení a ochrana: Také tento tořič (stejně jako všechny ostatní orchideje) je zařazen k taxonům, které jsou chráněny Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES).
Ophrys bornmuelleri
Fotografováno dne 28. 3. 2010 (Kypr, British Sovereign Base Area of Akrotiri).