OPUNTIA POLYACANTHA Haworth – opuncie mnohoostná

Syn.: Cactus ferrox Nutt., Tunas polyacantha (Haworth) Nieuwland et Lunell
Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité

Opuntia polyacantha

Rozšíření: Západ Severní Ameriky – nejaridnější oblasti jihozápadní Kanady, USA, severní Mexiko. Bylo popsáno celkem 5 variet tohoto druhu; na fotografiích je nominátní Opuntia polyacantha var. polyacantha, která jako jediná roste i v Kanadě.

Ekologie: Prérie, suché aridní trávníky nebo řídké jalovcové bory, na jílovitých, písčitých nebo štěrkovitých půdách, některé variety rostou i na dunách. V nadmořské výšce 500–2800 m.

Opuntia polyacantha

Popis: Malé sukulentní keříky, 10–25 cm vysoké, s ± plazivými větvemi. Stonkové segmenty eliptické až široce obvejčité, 4–27 × 2–18 cm, se 4–14 areolami. Trny na všech nebo pouze na distálních areolách, úzce kuželovité až zploštěné, silné, jehlicovité nebo štětinovité, 1 nebo dvou typů; pokud jeden typ, pak v počtu 0–18 na areolu, postavené do různých směrů, různých barev od bledě žluté po černou, nejdelší (35–)40–90(–185) mm dlouhé; pokud dvou typů, pak (0–)1–5 delších trnů (nejdelší 20–150 mm dl.) a (0–)5–15 kratších dolů ohnutých světlejších trnů (nejdelší 4–16 mm dl.). Glochidie nenápadné, v kartáčovitém chomáči na adaxiálním okraji areoly. Okvětní lístky pomnožené, žluté až purpurové, 25–40 mm dlouhé, často dvoubarvé. Tyčinek mnoho, nitky bílé, žluté, červené nebo purpurové, prašníky žluté. Čnělka bílá až světle růžové, bliznové laloky zelené. Plody žlutohnědé až hnědé, ± válcovité, 15–45 × 12–25 mm, za zralosti suché, s 10–33 trnitými areolami.

Ohrožení a ochrana: Skoro všechny druhy čeledi Cactaceae jsou chráněny podle mezinárodní úmluvy o obchodu s ohroženými druhy rostlin CITES.

Poznámka: Značně mrazuvzdorný kaktus, pro tuto vlastnost často pěstovaný.

Opuntia polyacanthaOpuntia polyacantha
Opuntia polyacantha

Fotografováno dne 3. 7. 2009 (Kanada, Alberta, „Badlands“, Drumheller).