Syn.: Chironia angustifolia Sims, Chironia caryophylloides L., Chironia frutescens L., Chironia grandiflora Salisb., nom. illeg., Chironia orthostylis Rchb., Roeslinia angustifolia G. Don, Roeslinia decussata G. Don, Roeslinia frutescens G. Don, Valeranda frutescens Kuntze
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Orphium frutescens
Rozšíření: Kapský endemit, znám je pouze z Jihoafrické republiky, kde roste jen podél pobřeží provincie Western Cape, přibližně mezi městy Lamberts Bay a George. Jediný druh rodu.
Ekologie: Provází především nezapojenou vegetaci na písčinách, ale je schopen růst i na jílovitých podkladech ve vegetaci renosterveld. Je tolerantní k zasolení, optimálně roste v teplotách 7–24 °C. Je opylován výhradně jihoafrickou včelou drvodělkou Xylocopa caffra, která dokáže svými vibracemi uvolnit pylová zrna, aby propadla póry v prašníku.
Orphium frutescens
Popis: Bohatě větvený přímý polokeřík nebo keřík vysoký 45–80 cm; větvičky jsou v horní části hranaté, většinou sametově chlupaté, někdy olysalé. Listy jsou vstřícné, často shloučené na vrcholu větviček, kožovité, podlouhlé až čárkovité, 2–5 cm dlouhé a 0,2–1 cm široké, většinou krátce chlupaté, celokrajné, podvinuté. Květy jsou 5četné, vyrůstají jednotlivě nebo po 2 na koncích větviček a v úžlabí horních listů; kališní cípy jsou téměř až k bázi rozeklané, 1–1,3 cm dlouhé, rozestálé až slabě sehnuté; koruna je řepicovitá, 2,3–3 cm dlouhá, sytě růžová, vzácně i bílá, trubka je o málo delší než kalich, cípy jsou podlouhlé až téměř okrouhlé, nejširší uprostřed, na vrcholu zaokrouhlené a s nasazeným hrotem; tyčinek je 5, přirůstají pod ústím korunní trubky, prašníky jsou zkroucené; semeník je jednopouzdrý. Plodem je přehrádkosečná tobolka ukrytá v kalichu.
Orphium frutescens
Orphium frutescens
Orphium frutescens
Orphium frutescens
Fotografoval Petr Pauliš, dne 21. 11. 2015 (Jihoafrická republika, Western Cape, Cape Point).