Syn.: Osteospermum sinuatum (DC.) Norl.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Tripteris sinuata
Rozšíření: Centrum areálu se nachází v Jihoafrické republice, kde se vyskytuje v provinciích Northern, Western a Eastern Cape, zasahuje i do jižní části Namibie. Většina lokalit leží ve vnitrozemí, do území květenné říše Capensis zasahuje velmi omezeně.
Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité nebo jílovité pláně a svahy, především v území s nízkými srážkovými úhrny a s nejvydatnějšími dešti na jaře nebo v létě. Lokality leží v nadmořských výškách 80–1600 m.
Tripteris sinuata
Popis: Malý, prutnaně větvený keřík vysoký 30–90 cm; větvičky jsou kratičce chlupaté, sivé. Listy jsou poněkud dužnaté, vstřícné, kopinaté, 2,5–4 cm dlouhé a 6–8 mm široké, na bázi zúžené, na okraji nepravidelně chobotnaté až zubaté, na vrcholu tupé. Úbory jsou jednotlivé nebo po několika v chudých květenstvích na dlouhých stopkách, po odkvětu nicí; zákrov je zvonkovitý, nezřetelně dvouřadý, zákrovní listeny jsou kopinaté, drsné, na okraji blanitě lemované; lůžko úboru je bez plevek; jazykovité květy jsou samičí, žluté, trubkovité květy jsou funkčně samčí, rovněž žluté. Nažky jsou trojboké, s 3 výraznými křídly; chmýr chybí.
Poznámka: Rod Tripteris patří do blízkého příbuzenstva rodu Osteospermum. V širším pojetí patří do rodu Osteospermum asi 100 druhů. V současné době se prosazuje spíše užší rodové pojetí; v tom případě do rodu Tripteris náleží kolem 20 převážně afrických druhů (jen 2 přesahují na asijskou pevninu), vyznačujících se většinou nápadně křídlatými nažkami.
Tripteris sinuata
Tripteris sinuata
Tripteris sinuata
Tripteris sinuata
Fotografováno ve dnech 19. a 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Klein Karoo, De Rust a Oudtshoorn, Groot Karoo nedaleko městečka Lainsburg).