Syn.: Cineraria cacalioides L. f.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Othonna alba
Rozšíření: Jihoafrický druh, roste pouze v provincii Western Cape, je znám z nemnoha nalezišť.
Ekologie: Provází rozvolněné křoviny na pískovcových svazích nebo plošinách v nadmořské výšce 100–1200 m, a to v relativně suchých oblastech se zimními srážkami.
Othonna alba
Popis: Sukulentní bylina nebo polokeřík s krátkými, obvykle poléhavými, lysými a ojíněnými stonky, 10–30 cm vysoká. Listy jsou střídavé, dužnaté, víceméně válcovité, 4–5 cm dlouhé, 4–6 mm v průměru, sivozelené. Úbory jsou sdruženy po několika do chudého květenství; zákrov je zvonkovitý, jednořadý, lysý, zákrovní listeny jsou na bázi srostlé, zákroveček chybí, lůžko úboru je bez plevek; úbory se skládají z bílých jazykovitých květů, které jsou samičí, a z funkčně samčích žlutých květů trubkovitých, na vrcholu rozeklaných do 5 cípů. Nažky jsou elipsoidní, rýhované, lysé; chmýr tvoří početné drsné štětiny.
Poznámka: Velmi blízce příbuzný rovněž jihoafrickému druhu Othonna carnosa, na první pohled se však odlišuje barvou květů, ale i delšími a užšími listy. Někteří současní badatelé se však domnívají, že bělokvěté rostliny patří do standardní proměnlivosti běžnějšího žlutokvětého druhu O. carnosa.
Othonna alba
Othonna alba
Fotografováno dne 20. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Oudtshoorn, Buttelsdrift).