OTHONNA CARNOSA Less.

Syn.: Cineraria cacalioides L. f.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Othonna carnosa

Rozšíření: Areál druhu leží v jihoafrických provinciích Northern, Western a Eastern Cape, v poslední jmenované provincii přibližně po Port Elizabeth. Výskyt dále na severovýchod je nejistý.

Ekologie: Stanovištěm jsou kamenitá místa na plošinách i křovinaté svahy, vystupuje do nadmořské výšky asi 1750 m. Roste především v oblastech se zimními dešti a letním srážkovým propadem.

Othonna carnosa

Popis: Sukulentní bylina nebo polokeřík, dorůstá výšky 15–90 cm; lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, lysé. Listy jsou střídavé, dužnaté, válcovité nebo vřetenovité, 3,5–5 cm dlouhé, 3–4 mm v průměru, zelené, nasivělé, často s červenou špičkou. Úbory tvoří chudé květenství s tenkými stopkami; zvonkovitý zákrov tvoří jediná řada 6–8 lysých, na bázi srostlých listenů, zákroveček chybí, plevky na lůžku úboru taktéž; paprsek se skládá ze 7–15 samičích květů s žlutou ligulou (u var. radiata ale květy s ligulou mohou chybět), květů terče je asi 30, jsou funkčně samčí, trubkovité, žluté, na vrcholu s 5 cípy. Nažky jsou elipsoidní, rýhované, lysé; početný chmýr se skládá z drsných chloupků.

Poznámka: Rod Othonna zahrnuje 100–120 více či méně sukulentních druhů rozšířených v jižní polovině Afriky. Velmi mnoho jich roste zejména v paleotropické oblasti Karoo-namibské, zatímco v území, kde byla vymezena květenná říše Capensis, se jich vyskytuje asi 30. Jednotlivé druhy mají dosti rozmanitý vzhled, převažují však typy s plochými, bifaciálními listy.

Othonna carnosa
Othonna carnosa
Othonna carnosa
Othonna carnosa

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 18. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Garden Route National Park, Robberg Peninsula).