OXALIS BARRELIERI L. – šťavel / kyslička

Syn.: Acetosella barrelieri (L.) Kuntze, Lotoxalis barrelieri (L.) Small, Oxalis amazonica Progel, Oxalis colombiensis R. Knuth, Oxalis hedysaroides var. pubescens Zucc., Oxalis lilloana R. Knuth
Čeleď: Oxalidaceae R. Br. – šťavelovité

Oxalis barrelieri

Rozšíření: Pantropicky rozšířený druh s původem v tropech Střední a Jižní Ameriky, jeho areál sahá od jihu Mexika až po východní Brazílii. Sekundárně se však vyskytuje i na východní polokouli, objevuje se na Srí Lance, v jihovýchodní Asii, na Papui-Nové Guinei, na pacifických ostrovech (Mikronésie, Fidži i Polynésie) a v části rovníkové Afriky. V některých oblastech má jeho šíření invazivní charakter.

Ekologie: Tato plevelná rostlina roste nejčastěji v lemech listnatých lesů, v savaně, na rumištích, úhorech, na náspech a v příkopech, také v zahradách, na stanovištích světlých, vysychavých, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1200 m. Kvete nepřetržitě od března až do října, produkuje velké množství semen. Rozkvétá v ranních hodinách, již po poledni se květy zavírají.

Popis: Vytrvalá bylina až polokeř, 20–100 cm vysoký, s lodyhou zelenou až načervenalou, chlupatou. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, trojčetné, prostřední lístek je vždy větší než dva postranní, podlouhle eliptický až vejčitý, 1–3,5(–5,5) cm dlouhý a 0,8–2,5 cm široký, postranní lístky jsou skoro přisedlé. Květenství je hroznovité, 5–15květé, květy dosahují 0,7–1,5 cm v průměru; kališní lístky jsou kopinaté, 2–4,5 mm dlouhé, s ostrou špičkou, lysé či jen řídce chlupaté; korunní lístky jsou vejčité, 6–9 mm dlouhé, světle růžové, v ústí koruny zlatooranžové až nazelenalé. Plody jsou téměř kulovité tobolky.

Využití: Lokálně se využívá jako potravina, listy či celá nať se přidávají do polévek, salátů i masitých jídel. Je však nutno mít na vědomí, že obsahují kyselinu šťavelovou, která jim dává jejich ostrou příchuť. Neměly by být tedy konzumovány ve větším množství (povaření listů obsah kyseliny poněkud sníží), protože kyselina šťavelová vyvazuje z těla vápník a jeho nedostatek může časem vést k vážným poruchám zdraví. Lidé trpící revmatismem, artritidou, ledvinovými kameny a dnou by neměli šťavel konzumovat vůbec.

Poznámka: Rostlina byla pojmenována podle francouzského botanika J. Barreliera.

Oxalis barrelieri
Oxalis barrelieri
Oxalis barrelieri

Fotografováno v březnu 2016 (Kostarika, Alajuela).