Syn.: Acetosella grandifolia (DC.) Kuntze, Acetosella martiana (Zucc.) Kuntze, Ionoxalis martiana (Zucc.) Small Oxalis bulbillifera Herter, Oxalis corymbosa DC., Oxalis debilis subsp. corymbosa (DC.) O. Bolòs et Vigo, Oxalis grandifolia DC., Oxalis japonica Franch. et Sav., Oxalis martiana Zucc.
Čeleď: Oxalidaceae R. Br. – šťavelovité
Oxalis debilis var. corymbosa
Rozšíření: Pochází zřejmě z Jižní Ameriky, je uváděn z Bolívie, Paraguaye, Brazílie, severní a střední Argentiny i Uruguaye; ve Starém světě je na řadě míst zavlečený (Azorské ostrovy, řada států Afriky, Indie, Indočína, Japonsko, Austrálie, Oceánie).
Ekologie: Plevel v zemědělských kulturách, ale místy se pěstuje i jako okrasná rostlina. Na Kapverdách rostl v teráskách kávových kultur.
Oxalis debilis var. corymbosa
Popis: Bezlodyžná vytrvalá bylina, se zploštěle kulovitou cibulkou dorůstající 2–2,5 cm v průměru; cibulka kolem sebe vytváří množství malých dceřiných cibulek velkých asi 0,5 mm. Listy jsou dlouze řapíkaté, trojčetné; řapíky mohou dosáhnout až 25 cm; lístky jsou přisedlé, obsrdčité, mají 4–5 cm v průměru, brvité, někdy droboučce oranžově tečkované. Na vrcholu stvolu, který bývá o něco delší než řapíky, se tvoří okolík 8–15 pětičetných květů; kališní lístky jsou 4,5–5 mm dlouhé, zelené, volné; korunní lístky jsou růžové nebo nachové, se zelenavým středem, 12–15 mm dlouhé, rovněž volné; tyčinek je 10.
Oxalis debilis var. corymbosa
Oxalis debilis var. corymbosa
Fotografovala Alena Vydrová, dne 3. 11. 2006 (Kapverdy, Santo Antão, Valle do Paúl).