Syn.: Xanthoxalis fontana (Bunge) Holub, Oxalis stricta L. p. p., Oxalis europaea Jordan in F. W. Schultz – žlutošťavel evropský
Čeleď: Oxalidaceae R. Br. – šťavelovité
Oxalis fontana
Rozšíření: Původní v Severní Americe – od kanadského Nového Skotska a Floridy až po Colorado a Mexiko. Zavlečen do Evropy, východní Asie, také do centrální Afriky a na Nový Zéland. V České republice se vyskytuje roztroušeně po celém území, hojnější v teplejších oblastech. Poprvé byl u nás zaznamenán v roce 1852.
Ekologie: Roste v křovinách, hájích, lesích, také jako plevel v zahradách, na polích, úhorech a rumištích, na vlhčích, nevápenných půdách, v pásmu od nížin až do podhůří.
Popis: Jednoletá, dvouletá až vytrvalá bylina, 15–40 cm vysoká, lodyha je přímá, nahoře roztroušeně chlupatá. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, 3četné, lístky obsrdčité, 15–21 mm dlouhé, 16–27 mm široké, žlutavé až tmavě zelené, řapíky bez palistů, plodní stopky vzpřímené nebo odstálé, květenství úžlabní, dlouze stopkaté květy bledě žluté. Kvete od května až do října. Plodem je řídce chlupatá nebo olysalá tobolka.
Oxalis fontanaOxalis fontana
Oxalis fontanaOxalis fontana
Oxalis fontana
Fotografoval Jindřich Houska, dne 27. 8. 2006 (údolí Zahořanského potoka mezi Zahořany a Libřicemi).