OXALIS VIOLACEA L. – šťavel fialový / kyslička

Syn.: Acetosella violacea (L.) Kuntze, Ionoxalis violacea (L.) Small, Ionoxalis violacea var. trichophora (Fassett) Moldenke, Oxalis violacea f. albida Fassett, Oxalis violacea var. trichophora Fassett, Sassia violacea (L.) Holub
Česká jména: šťavel fialový (Mareček 1999)
Čeleď: Oxalidaceae R. Br. – šťavelovité

Oxalis violacea

Rozšíření: Severoamerický druh vyskytující se ve východní části USA, na západě zasahuje po obě Dakoty a Texas, podél východního pobřeží od státu Massachusetts přes severní Floridu po Louisianu. Byl zavlečen do jihozápadní Austrálie.

Ekologie: Roste na středně vlhkých stanovištích, od prérie po nížinné i horské lesy, objevuje se též na úhorech, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete od vrcholného jara do začátku léta, někdy i na podzim.

Oxalis violacea

Popis: Vytrvalá bylina až 20 cm vysoká, s podzemními narůžovělými cibulemi, dceřinými cibulkami a tenkými kořeny. Listy vyrůstají přímo z cibulky na zhruba 10 cm dlouhých řapících, jsou trojčetné, dosahují asi 2,5 cm v průměru, lístky jsou obsrdčité, celokrajné, s nápadným žilkováním, šedozelené. Květenství se objevuje na 10–14 cm dlouhém stvolu, je okoličnaté, 2–6květé, květní stopky jsou 2,5 cm dlouhé, květy dosahují 8–10 mm průměru, jsou 5četné, kališní lístky jsou kratší než korunní, kopinaté, zelené s nachovými špičkami, korunní lístky jsou úzce obvejčité, narůžovělé až světle nachové s temnějšími žilkami; prašníky jsou žluté, pestík delší než tyčinky. Plodem je tobolka, semena světle hnědá.

Ohrožení a ochrana: V amerických státech Connecticut, Massachusetts, Michigan, New York a Rhode Island je tento šťavel řazen k ohroženým druhům.

Oxalis violacea
Oxalis violacea
Oxalis violacea

Fotografováno v květnu 2014 (USA, Louisiana, Fontainebleau State Park).