Syn.: Aragallus splendens (Douglas) Greene, Astragalus splendens (Douglas) Tiderstr., Oxytropis richardsonii (Hook.) K. Schum., Spiesia splendens (Douglas) Kuntze
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Oxytropis splendens
Rozšíření: Severoamerický druh, areál se táhne od střední Aljašky, kanadského Yukonu a jihozápadu Northwest Territory přes Britskou Kolumbii, Albertu, jižní Saskatchewan a Manitobu až do západního Ontaria, na jih zasahuje přes poměrně úzký pás ve Skalistých horách od Montany po severní Nové Mexiko.
Ekologie: Roste na travnatých stráních, na lesních světlinách a v lesních lemech, na kamenitých svazích.
Oxytropis splendens
Popis: Vytrvalá bylina, celá hustě chlupatá. Lodyha je vystoupavá až přímá, 10–36 cm dlouhá, listy jsou 7–26 cm dlouhé, lístky jsou početné, kopinaté až eliptické. Květenstvím je 12–35květý hrozen, 3–8 cm dlouhý, kalich je hustě chlupatý, koruna 10–15 mm dlouhá, modrá až purpurová, později nafialovělá. Plodem je vejcovitý lusk, 10–17 mm dlouhý.
Poznámka: Pasoucí se dobytek se této vlnici vyhýbá, začíná ji spásat až při nedostatku travin. Obsahuje větší množství selenu, což mívá špatný vliv na zdravotní stav hospodářských zvířat. Na tuto skutečnost odkazuje i anglické národní jméno této rostliny Locoweed (také Crazyweed a Loco – ze španělského loco, tedy šílený).
Oxytropis splendens
Oxytropis splendens
Oxytropis splendensOxytropis splendens
Fotografovali Karel Bergmann, v červenci a srpnu 2013 (Kanada, Alberta, Waterton Lakes National Park a Calgary, Confluence Park a Nosehill Park) a Vít Grulich, dne 30. 7. 2007 (Waterton Lakes National Park).