PACHYPODIUM ROSULATUM Baker

Syn.: Pachypodium drakei Costantin et Bois, Pachypodium rosulatum var. delphinense H. Perrier, Pachypodium rosulatum var. drakei (Costantin et Bois) Markgr., Pachypodium rosulatum var. stenanthum Costantin et Bois
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité

Pachypodium rosulatum

Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se na západě a jihu ostrova. Jedná se o druh dosti variabilní, je rozlišována řada infraspecifických taxonů, které jsou někdy hodnoceny jako samostatné druhy. Z toho zástupu taxonů různé taxonomické kvality bývá snad nejčastěji vyčleňován poddruh P. r. subsp. gracilius, který se vyskytuje na jihu centrálního Madagaskaru, také subsp. bicolor z jediné lokality na západě ostrova, dále subsp. cactipes šířeji zastoupený na jihu a teprve nedávno popsaný subsp. makayense.

Ekologie: Roste na suchých travnatých i křovinatých stanovištích, na kamenitých a skalnatých svazích, zhruba do nadmořské výšky 800 m.

Pachypodium rosulatum

Popis: Sukulentní keř, až 150 cm vysoký, s poměrně nízkým zbytnělý kaudexem, chudě větvený, mladší výhony větví jsou řídce pokryty krátkými trny. Listy vyrůstají na konci větví, jsou přisedlé, eliptické až obkopinaté, 3–8,5 cm dlouhé a 1–3,5 cm široké, sytě zelené, kožovité, s výraznou bílou střední žilkou, jemně plstnaté na líci, hustěji plstnaté na rubu. Květy vyrůstají po 6–8 na stvolu až 60 cm dlouhém, listeny jsou malé, kopinaté, květní stopky krátké, kalich je zvonkovitý, hustě chlupatý; koruna jsou 5četná, žlutá. Plody jsou měchýřky, 6–20 cm dlouhé.

Využití: Poměrně často se objevuje v kultuře, pěstuje se s oblibou jako interiérový sukulent. Nesnáší přemokření.

Ohrožení a ochrana: Je zahrnut pod ochranu mezinárodní obchodní úmluvy CITES.

Pachypodium rosulatum
Pachypodium rosulatum
Pachypodium rosulatum
Pachypodium rosulatum
Pachypodium rosulatum

Fotografovala Ljuba Procházková, dne 1. 11. 2014 (Madagaskar, NP Isalo).