Syn.: Palicourea aurantiaca Miq., Palicourea crocea var. parviflora Chodat et Hassl., Palicourea crocea var. riparia (Benth.) Griseb., Palicourea cujabensis Schltdl., Palicourea martinicensis Standl., Palicourea riparia Benth., Psychotria croceoides Desv. ex Ham., nom. inval., Psychotria subcrocea Müll. Arg., Uragoga riparia (Benth.) Kuntze, Uragoga subcrocea (Müll.Arg.) Kuntze
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Palicourea croceoides
Rozšíření: Areál druhu se táhne od antilského ostrova Hispaniola přes Portoriko, Venezuelu a celou Amazonii až do střední Brazílie, Paraguaye a severní Bolívie.
Ekologie: Roste v lemech a na světlinách vlhkých tropických lesů, v pobřežních křovinách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1300 m.
Palicourea croceoides
Popis: Keř, 100–200(–400) cm vysoký, s borkou šedou, víceméně hladkou a letorosty zelenými, lysými nebo chlupatými. Listy jsou řapíkaté, eliptické, úzce vejčité až kopinaté, 6–22 cm dlouhé a 2,5–8,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, oboustranně lysé nebo někdy na žilkách na rubové straně listu jemně chlupaté, na líci někdy lesklé, s 8–12 páry vedlejších žilek; palisty jsou neopadavé, čárkovité, až 6 mm dlouhé. Květenství je terminální, latnaté, až 18 cm dlouhé, vyrůstá na stopce 2,5–12 cm dlouhé, vřeteno a větve květenství jsou oranžové až červené, lysé nebo chlupaté; kalich je drobný, žlutý nebo oranžový, s 5 vejčitými cípy sotva 0,5 mm dlouhými; koruna je trubkovitá, 11–14 mm dlouhá, žlutá nebo oranžová, světlejší než vřeteno a větve květenství, s cípy zhruba 3 mm dlouhými. Plod je kulovitý, 5–6 mm dlouhý.
Záměny: Podobným druhem je Palicourea crocea, který má koruny o něco kratší, navíc tmavě oranžové až červené, tmavější než vřetena a větve květenství – tyto části jsou oranžové až žluté.
Palicourea croceoides
Palicourea croceoides
Palicourea croceoides
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, okolí Lago de Canaima).