PALIURUS SPINA-CHRISTI Mill. – trnovec Kristův

Syn.: Rhamnus paliurus L., Paliurus australis Gaertn., Paliurus aculeatus Lam.
Česká jména: čišník kolcatý (Presl 1846), trnovec Kristův (Mareček 1999)
Čeleď: Rhamnaceae Juss. – řešetlákovité

Paliurus spina-christi

Rozšíření: Původní je snad jen ve východním Středozemí, dnes je tento druh rozšířen po celém Mediteránu, na pobřeží Černého moře, na východě areál zasahuje až do Střední Asie – vyskytuje se tedy v severozápadní Africe, jihozápadní Asii (až po Afghánistán, Uzbekistán a Tádžikistán), na Kavkazu, v Evropě prochází severní hranice Švýcarskem, Rumunskem a Ukrajinou.

Ekologie: Macchie, garrigue, písečné duny, suché svahy a stráně, vystupuje až do nadmořské výšky 3000 m.

Popis: Opadavý keř, až 4 m vysoký, bohatě větvený, trnitý, větve jsou tenké, pravidelně větvené, listy střídavé, krátce řapíkaté, vejčité, 3žilné, 2–4 cm dlouhé, na líci lesklé, na rubu matné, na bázi s dvěma trny. Květy jsou uspořádány v úžlabních vrcholících, jsou 5četné, korunní lístky drobné, jen 2 mm dlouhé, nazelenale žluté, kvete od května do července. Plodem je nažka, až 3 cm v průměru, která je po celém obvodu lemována výrazným blanitým křídlem.

Záměny: V severním Řecku se vyskytují rostliny s plody o průměru do 1 cm, které se řadí do samostatného druhu Paliurus microcarpus.

Poznámka: Jedná se o prastarou mediteránní léčivou rostlinu. Právě z větví tohoto keře byla údajně spletena trnová koruna Ježíše Krista. Některé teorie však za rostlinu Kristovy koruny pokládají gundelii (Gundelia tournefortii).

Paliurus spina-christi
Paliurus spina-christiPaliurus spina-christi
Paliurus spina-christi
Paliurus spina-christi
Paliurus spina-christi

Fotografovali Fati Suljejmani, v srpnu 2006 (Severní Makedonie, v Kumanovu); Naďa Gutzerová, 29. 9. 2011 (Chorvatsko, Blato), 3. 10. 2011 a 9. 6. 2013 (Chorvatsko, Hvar, v městečku Vrboska) a 30. 9. 2012 (Chorvatsko, v Primoštenu).