Čeleď: Pandanaceae R. Br. – pandánovité
Pandanus vandermeeschii
Rozšíření: Roste pouze na Mauriciu. V minulosti se zřejmě vyskytoval na více místech podél pobřeží, ale na hlavním ostrově vyhynul a přežily pouze populace na Île Ronde a Île Plate severně od hlavního ostrova a na malých ostrůvcích poblíž města Mahebourg při východním pobřeží.
Ekologie: Stanovištěm jsou relativně suché nížinné lesy na korálových vápencích, v minulosti často s převládajícími palmami, zejména Hyophorbe lagenicaulis.
Pandanus vandermeeschii
Popis: Malý dvoudomý stálezelený, chudě větvený stromek vysoký 6–8 m; kmínek s šedorůžovou borkou mívá průměr 12–15 cm; na bázi bývají vyvinuty přímé chůdové kořeny, svírající s osou kmene ostrý úhel. Listy jsou spirálovitě uspořádané na koncích větví, 75–90 cm dlouhé a 3,5–5 cm široké, na obou stranách nápadně sivé, na okraji poněkud ztloustlé a stejně jako na rubu na střední žilce s drobnými, ostrými, červenými kupředu směřujícími ostny, na vrcholu špičaté. Květy jsou jednopohlavné, bezobalné. Samičí květenství je téměř kulovitá, často červená nicí šištice o průměru asi 15 cm, vyrůstá na stopce 20–25 cm dlouhé a je složena z 250–450 květů; čnělka je ploše ledvinitá. Plodem je souplodí peckovic, které srůstají jen v dolní třetině nebo polovině, jednotlivé peckovice jsou vřetenovité, (1–)2–6pouzdré, asi 2,5 cm dlouhé, jejich volný konec je jen naznačeně hranatý, červený nebo s červenými a zelenými příčnými proužky.
Poznámka: Na Mauriciu roste více než 10 druhů pandánů, z nichž jen šířeji rozšířený P. utilis rostl na podobných stanovištích jako tento druh; ostatní (endemické) se vyskytují na vlhkých místech kolem horských potoků a říček v nitru ostrova.
Pandanus vandermeeschiiPandanus vandermeeschii
Pandanus vandermeeschii
Pandanus vandermeeschii
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 10. 2012 (Mauricius, Île aux Aigrettes).