Syn.: Paragenipa cervorum Baill., Paragenipa wrightii (Baker) F. Friedmann, Psychotria wrightii Baker, Pyrostria lancifolia Bojer ex Baker, Randia lancifolia (Bojer ex Baker) Hemsl., Uragoga wrightii (Baker) Kuntze
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Paragenipa lancifolia
Rozšíření: Endemický monospecifický rod, vyskytuje se pouze na Seychelských ostrovech (jeden z 13 endemických rodů na souostroví). Najdeme jej pouze na žulových ostrovech tzv. vnitřní skupiny (Mahé, Praslin a Silhouette).
Paragenipa lancifolia
Ekologie: Roste na kamenitých svazích s křovinnou nebo prosvětlenou stromovou vegetací, často na okrajích glacis, od pobřeží až do nadmořských výšek 500 m. Stanoviště leží v tropickém, horkém a vlhkém klimatu. Jeden z typických a poměrně hojných druhů sušších stanovišť, celkem úspěšně přežívá i v křovinatých plochách na místech odstraněné lesní vegetace.
Paragenipa lancifoliaParagenipa lancifolia
Paragenipa lancifoliaParagenipa lancifolia
Popis: Stálezelený metlovitý keř nebo menší stromek vysoký nejvýš 6 m. Listy jsou vstřícné, kopinaté, 7–20 cm velké, tuhé, kožovité, celokrajné, tmavozelené, střední žilka a někdy celý list mívají červený nádech. Květy vyrůstají v paždí listů po jednom nebo po dvou, jsou 1,5–2 cm velké, pětičetné. Jejich kalich je drobný, na bázi srostlý, koruna je bílá, má krátkou srostlou trubku a úzce kopinaté, vzpřímené cípy. Tyčinek je 5, jsou bázemi nitek přirostlé ke korunní trubce. Gyneceum srůstá ze 2 plodolistů, vytváří spodní semeník, blizny jsou 2. Plody jsou v obrysu podlouhlé nebo eliptické, asi 1 cm velké, sytě červeně zbarvené bobule s více semeny.
Paragenipa lancifolia
Fotografovali Vít Grulich a Alena Vydrová, ve dnech 5. a 12. 2. 2011 (Seychely: ostrov Mahé, Anse Major; ostrov Praslin, Anse Lazio).