Syn.: Euphrasia latifolia L., Bartsia latifolia (L.) Sibth. et Sm., Lasiopera latifolia (L.) Samp., Trixago latifolia (L.) Rchb., Euphragia latifolia (L.) Griseb.
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Parentucellia latifolia
Rozšíření: Mediteránní druh, na západě sahá areál až po Kanárské ostrovy (kam byl zavlečen na ostrov Tenerife), na východě po Írán. Zavlečen i do severoamerické Kalifornie, středního Chile a Austrálie.
Ekologie: Roste na kamenitých loukách a pastvinách, v lesních lemech i kolem cest, až do nadmořské výšky 1200 m. Kvete od března do června.
Popis: Jednoletá poloparazitická bylina, 5–30 cm vysoká, žláznatě chlupatá, lodyha přímá, většinou nevětvená, načervenalá, listy vstřícné, přisedlé, v obrysu široce kopinaté, až 12 mm dlouhé a 5 mm široké, na okraji výrazně zubaté. Květenství vrcholové, hroznovité, husté, listenaté, koruny 2pyské, nachové s bílou trubkou, vzácně i celé bílé, až 1 cm dlouhé (stejně jako kalich), horní pysk přilbovitý, dolní 3laločný, delší než horní. Plodem je tobolka.
Poznámka: Příbuzný žlutokvětý druh světličník lepkavý (Parentucellia viscosa) byl v minulosti zavlečen i k nám (Chudenice u Klatov).
Parentucellia latifoliaParentucellia latifolia
Parentucellia latifolia
Fotografováno dne 21. 4. 2008 (Itálie, Gargano, úpatí Monte Chiaconcello).