PASSIFLORA CAERULEA L. – mučenka modrá

Syn.: Passiflora caerulea Lour., Passiflora loureiroi G. Don, Passiflora selloi Dehnh.
Česká jména: mučenka modrá (Presl 1846)
Čeleď: Passifloraceae Juss. ex Roussel – mučenkovité

Passiflora caerulea

Rozšíření: Jižní Amerika – severní Argentina, Paraguay, Uruguay, Brazílie (Caatinga, Mata Atlântica), pěstovaná v tropech a subtropech celého světa, snadno zplaňuje. Je považována za invazní ve východní Africe (Keňa, Uganda, Tanzánie), ale i v jižní Africe. Dále také na Novém Zélandu, Havajských ostrovech, v jižních provinciích Číny a na některých pacifických ostrovech.

Ekologie: Roste na osluněných stanovištích na okrajích lesa, podél břehů řek, kolem cest, i na narušovaných místech, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Preferuje vlhčí půdy. V tropech kvete celoročně.

Passiflora caerulea

Popis: Popínavá stálezelená rostlina dorůstající 15–20 m délky, lodyha na bázi dřevnatí. K podkladu se přichytává pomocí spirálovitých úponků, které vyrůstají na lodyze po dvou v paždí objímavého listu. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 10–18 cm velké, čepel je dlanitosečná, (3–)5(–7)četná, kožovitá, na rubu šedavá. Vonné květy jsou jednotlivé, v průměru 10 cm velké, kališních lístků je pět, stejně jako korunních, jsou stejně velké a bělavé, nad korunou je pakorunka s věncem brv, ve středu květu sloupek s pěti žlutozelenými tyčinkami a trojklanou fialovou bliznou. Plodem je oranžovožlutá kožovitá bobule hruškovitého tvaru, asi 3 cm dlouhá (kultivary mají plody až 6 cm dlouhé a 4 cm široké) s velkým množstvím semen obklopených červenou dužninou.

Využití: Pěstovaná pro okrasu a jedlé plody, které nejsou tak ceněné jako plody Passiflora edulis. Plody se konzumují syrové nebo se zpracovávají. Šlechtí se a existuje řada kultivarů, které mají plody větší. Květy se používají v lidovém léčitelství pro přípravu čajů. U nás ji lze pěstovat pouze jako pokojovou rostlinu.

Poznámka: Pro křesťany je mučenka symbolem utrpení Krista, protože části jejího květu připomínají osoby nebo předměty související s ukřižováním Ježíše. Pro kombinaci barev modré a bílé, které symbolizují nebesa a čistotu, je právě Passiflora caerulea nejčastěji využívána jako takový symbol. V Jižní Americe je nazývána Espina de Christo (Kristův trn) a je národní rostlinou Paraguaye.

Passiflora caerulea
Passiflora caerulea
Passiflora caerulea
Passiflora caerulea

Fotografováno ve dnech 29. 9. 2011 (Chorvatsko, Blato) a 30. 9. 2012 (Chorvatsko, Primošten).