José Antonio Pavón y Jiménez se narodil 22. dubna 1754 v Casatejada (španělská provincie Cáceres), zemřel v roce 1840 v Madridu. Španělský botanik.

Vystudoval farmakologii a jako člen expedice, botanik a taxonom pracoval 10 let (1778–88) na území dnešního Peru a Chile. Expedice se nalodila v Cádizu 1777 a do Limy doplula v dubnu 1778.
Společně s Ruizem popsali mnoho nově objevených rodů a druhů rostlin, např.: Aextoxicon, Alonsoa, Azara, Gilia, Schizanthus; Cinchona hirsuta, druhy rodu Solanum (S. acutifolium, S. anceps), Alstroemeria anceps, Heliconia rostrata aj. Spolu sepsali Florae peruvianae et chilensis prodromus (1794), Systema vegetabilium florae peruvianae chilensis (1798), Flora peruviana et chilensis sive descriptiones et icones (1798–1802, první 4 díly). Po Ruizově smrti vydal dalších 6 dílů.
Zpracoval herbáře, které od roku 1831 byly uloženy v herbáři Real Jardín Botánico de Madrid a Gabinete de Historia Natural (předchůdce Museo nacional de Ciencias Naturales) v Madridu. Etnologický materiál získaný expedicí je uložen v Museo de América v Madridu.

Standardní botanická zkratka jeho jména je PAV., obvykle publikoval spolu s Ruizem, v tom případě se používá RUIZ et PAV. Na jeho počest byl pojmenován rod Pavonia Cav., Malvaceae.
Heliconia