PAVONIA ARABICA Hochst. ex Steud.

Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité

Pavonia arabica

Rozšíření: Roste v severovýchodní a východní Africe od Egypta po Tanzánii, dále na jihu Arabského poloostrova v Jemenu, Saúdské Arábii a Ománu a v povodí řeky Indus v Pákistánu, snad zasahuje až do severozápadní Indie. Je dosti variabilní, v rámci areálu někteří autoři vyčleňují určité odchylky dokonce jako samostatné druhy, např. Pavonia erlangeri v Etiopii a Somálsku.

Ekologie: Roste na suchých kamenitých svazích a v korytech periodických toků (vádí) ve vegetaci savan. Vystupuje do nadmořské výšky kolem 1100 m.

Pavonia arabica

Popis: Přímá bylina vysoká 0,3–1 m; lodyha je větvená, pokrytá nežláznatým, zčásti i žláznatým oděním. Listy jsou střídavé; řapík je 0,5–5 cm dlouhý; čepel je vejčitá až eliptická, 1,5–6 cm dlouhá a 1–3,5 cm široká, hustě oboustranně chlupatá, na bázi obvykle srdčitá, celokrajná nebo pod vrcholem s nezřetelnými zoubky, na vrcholu vykrojená, uťatá nebo tupě špičatá. Květy jsou úžlabní, jednotlivé; květní stopky jsou 0,2–3 cm dlouhé; podkališních listenců je 9–14, nitkovitých, brvitých, delších než kalich; kalich je 3–6 mm dlouhý, 5zubý, chlupatý až plstnatý; korunní lístky jsou obvejčité, 7–15 mm dlouhé, růžové, vzácně bílé; tyčinky srůstají do sloupku asi 6 mm dlouhého; semeník je svrchní, srůstá z 5 plodolistů. Plody se rozpadávají do 5 jednosemenných merikarpií.

Pavonia arabica
Pavonia arabica
Pavonia arabica

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Fizayah).