Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Pedicularis chamissonis
Rozšíření: Amfiberingiánský druh, jehož areál se rozkládá v severovýchodní Asii (severní Japonsko, Sachalin, Kurilské ostrovy, Kamčatka) i na severozápadě Severní Ameriky (Aleutské ostrovy a Aljaška). Byl popsán z ostrova Unalaska v Aleutském souostroví. Dříve bylo rozlišováno několik infraspecifických taxonů, v současnosti se spíše zdá, že v areálu se lze setkat jen se dvěma příbuznými taxony: na severu (včetně severu ostrova Honšú) se jedná o zde představovaný druh, v centrální horské části ostrova Honšú jej pravděpodobně střídá Pedicularis japonica.
Ekologie: Roste na vlhkých horských svazích, subalpínských a alpínských trávnících, na sněhových výležiscích. Kvete od července do srpna.
Pedicularis chamissonis
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou jedinou nebo i s lodyhami několika (obvykle po 2–3), které jsou přímé, 20–40 cm dlouhé, lysé, pod květenstvím chlupaté. Přízemní listy jsou řapíkaté, v obrysu kopinaté, peřenosečné, lysé, se 7–12 páry úkrojků, lodyžní listy vyrůstají v přeslenu po 3–5, jsou jen krátce řapíkaté, menší. Květenství je klasnaté, dolní listeny jsou listům podobné, zubaté, prostřední úzce kopinaté, kratší než květy; kalich je zvonkovitý, 7–8 mm dlouhý, blanitý, lysý; koruna je 18–20 mm dlouhá, dvoupyská, růžová, korunní trubka je zahnutá téměř do pravého úhlu, přilbovitý horní pysk je zakončen dlouhým zobánkem, dolní pysk je trojlaločný, nitky jsou lysé. Plodem je tobolka 10–12 mm dlouhá.
Pedicularis chamissonis
Pedicularis chamissonis
Pedicularis chamissonis
Fotografováno v srpnu 1997 (Japonsko, Hokkaidó, pohoří Taisetsuzan).