PEDICULARIS INTEGRIFOLIA Hook. f. – všivec

Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité
Systematické zařazení: Pedicularis ser. Integrifoliae

Pedicularis integrifolia

Rozšíření: Endemit východní části himálajského masivu, areál se táhne od Nepálu a jižního Tibetu přes Bhútán a čínský Čching-chaj až po západní S’-čchuan a severozápadní Jün-nan. Rozlišují se dva poddruhy, kromě rozšířenějšího nominátního poddruhu je to ještě P. i. subsp. integerrima z nejvýchodnější části areálu.

Ekologie: Roste na alpínských loukách a pastvinách, v lemech smrčin, v nadmořských výškách od 2700 až do 5100 m. Kvete od června do července.

Pedicularis integrifolia

Popis: Vytrvalá bylina, jen 4–7 cm vysoká, s lodyhou vystoupavou až přímou. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jejich řapík je 30–50 mm dlouhý, listová čepel je kopinatá až úzce kopinatá, 30–50 mm dlouhá a asi 5 mm široká; lodyžní listy jsou vstřícné, ve 2–4 párech, přisedlé, v obrysu úzce kopinaté až čárkovité, 13–15 mm dlouhé a 7,5–10 mm široké, celokrajné nebo vroubkované až pilovité. Květenství je hroznovité, krátké; listeny jsou listům podobné, zhruba stejně dlouhé nebo i o něco delší než kalich; kalich je zvonkovitý, 5četný, do 1/3 dělený, asi 12 mm dlouhý, žláznatě chlupatý; koruna je více než 2krát delší než kalich, tmavě purpurová, trubka je asi 20 mm dlouhá, rovná, přilba je zahnutá do pravého úhlu, delší než dolní pysk, zobánek je tenký, asi 15 mm dlouhý, zahnutý ve tvaru písmene S, dolní pysk je asi 18 mm široký, 3laločný, střední lalok je zaokrouhlený. Plodem je vejcovitá tobolka, až 15 mm dlouhá.

Pedicularis integrifolia
Pedicularis integrifolia

Fotografováno v létě 1996 (Čína, Tibet, Wangda).