Syn.: Pedicularis lachnoglossa var. macrantha Bonati, Pedicularis macrantha (Bonati) H. Lév.
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité
Systematické zařazení: Pedicularis ser. Lachnoglossae
Pedicularis lachnoglossa
Rozšíření: Druh východní části himálajského masivu, jehož areál se táhne od východního Nepálu přes Bhútán a jihovýchodní Tibet až do západního S’-čchuanu a severozápadního Jün-nanu.
Ekologie: Roste na alpínských loukách a pastvinách, ale i v horských jehličnatých lesích a jejich lemech, v křovinách, v nadmořských výškách od 2500 až do 5400 m. Kvete od června do července.
Pedicularis lachnoglossa
Popis: Vytrvalá bylina 20–50 cm vysoká, s lodyhami většinou po 2–5(–8), které jsou přímé, jednoduché, chlupaté. Bazální listy mají řapíky 3,5–8 cm dlouhé, čepele jsou v obrysu úzce kopinaté, až 16 cm dlouhé a 1–2,6 cm široké, peřenosečné, s 20–40 páry úkrojků, které jsou kopinaté, dvojitě zubaté, lodyžních listů je méně, jsou střídavé. Květenství je hroznovité, až 20 cm dlouhé; listeny jsou čárkovité, kratší než květy; květní stopky jsou krátké, kalich je asi 1 cm dlouhý, s 5 celokrajnými cípy; koruna je růžová až purpurová, až 1,6 cm dlouhá, přilba je hustě pokrytá červenohnědými chlupy, zobánek je asi 4 mm dlouhý, chlupatý, skoro stejně dlouhý jako dolní pysk, který je brvitý. Plodem je podlouhle vejcovitá tobolka, až 1,4 cm dlouhá.
Pedicularis lachnoglossa
Pedicularis lachnoglossaPedicularis lachnoglossa
Pedicularis lachnoglossa
Fotografováno v létě 1996 (Čína, Tibet, Wangda).