Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité
Systematické zařazení: Pedicularis ser. Rostratae
Pedicularis nordmanniana
Rozšíření: Druh Kavkazu, popsaný z Gruzie, vyskytuje se v Předkavkazsku i Zakavkazsku, zasahuje až do severovýchodního Turecka.
Ekologie: Roste na alpínských loukách a pastvinách, na stanovištích kamenitých i skalnatých, v nadmořských výškách zhruba od 1600 až do 3200 m. Kvete od července do srpna.
Pedicularis nordmanniana
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhami vystoupavými až přímými, až 20 cm dlouhými, jednoduchými, většinou červeně naběhlými, lysými nebo s chlupy ve dvou řadách. Přízemní listy jsou řapíkaté, v obrysu kopinaté, peřenosečné, s úkrojky kopinatými, laločnatými, lysými nebo na rubu roztroušeně chlupatými, lodyžní listy jsou střídavé, jen krátce řapíkaté, horní až přisedlé, menší než listy přízemní. Květenství je terminální, hroznovité, poměrně řídké; listeny jsou listům podobné, kratší nebo delší než kalich, který je zvonkovitý, 7–8 mm dlouhý, lysý; koruna je 13–15 mm dlouhá, růžovočervená, trubka je rovná, stejně dlouhá jako kalich, přilba je zahnutá skoro do pravého úhlu, zúžená do rovného zobánku, pysk je 9–10 mm dlouhý, trojlaločný. Tobolka je 9–13 mm dlouhá.
Pedicularis nordmanniana
Pedicularis nordmanniana
Fotografováno v červenci 1987 (Gruzie, Abcházie, Velký Kavkaz) a v červenci 1993 (Rusko, západ Velkého Kavkazu).