PEDICULARIS PYRENAICA J. Gay – všivec

Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité

Pedicularis pyrenaica

Rozšíření: Endemit Pyrenejí a Kantaberského pohoří. V areálu se rozlišují dva poddruhy, kromě nominátního (na našich fotografiích) ještě P. pyrenaica subsp. praetermissa.

Ekologie: Roste na vlhkých pastvinách a v mokřinách, v horských oblastech v nadmořské výšce (1050–)1300–2300(–2950) m. Kvete od června do srpna.

Pedicularis pyrenaica

Popis: Vytrvalá bylina, lodyhy jsou 10–25 cm dlouhé, vystoupavé, nevětvené, lysé nebo řídce chlupaté ve dvou pruzích. Listy jsou většinou bazální, lodyžních je málo nebo úplně chybějí, bazální listy mají až 4 cm dlouhé pýřité řapíky, lodyžní listy jsou přisedlé; v obrysu jsou listy eliptické až obkopinaté, 4–15 × 1–2 cm velké, jednou nebo 2krát peřenosečné, lysé, nebo slabě chlupaté; segmenty prvního řádu jsou široce kopinaté, na bázi peřenosečné, na vrcholu vykrajované, segmenty druhého řádu jsou zašpičatělé. Květy jsou v terminálním klasovitém až hroznovitém květenství ze 4–10 květů, listeny jsou až 2 cm dlouhé, lysé nebo mírně chlupaté. Květy jsou přisedlé nebo v dolní části květenství s kratičkými stopkami; kalich je zvonkovitý, 8–12 mm dlouhý, zelený, často s purpurovými skvrnami, s trubkou lysou až slabě chlupatou a 5 úzce trojúhelníkovými cípy, s okraji celistvými nebo zubatými; koruna je dvoupyská, 15–20 mm dlouhá, sytě růžová, trubka válcovitá, 12 × 3 mm velká, horní pysk 7–10 × 3,5–4,5 mm, přilbovitý, s dlouhým zobánkem, dolní pysk 9–12 × 10–15 mm velký, složený ze tří široce vejčitých až téměř okrouhlých laloků; pestík vyčnívá z horního pysku. Plodem je tobolka, elipsoidní, zašpičatělá, o něco delší než kalich (17 mm).

Pedicularis pyrenaica
Pedicularis pyrenaica
Pedicularis pyrenaica
Pedicularis pyrenaica
Pedicularis pyrenaica

Fotografováno dne 14. 7. 2015 (Španělsko, Pyreneje, údolí Vall de Boí a 15.7.2015, Vall d’Aran).