Syn.: Geraniospermum capitatum (L.) Kuntze, Geraniospermum clavatum (L’Hér. ex DC.) Kuntze, Geranium capitatum L., Geranium rosa DC., Hoarea capitata Sweet
Česká jména: čapínos (Presl 1846), pelargonie (Dostál 1950), pelargónie (Mareček 1999)
Slovenská jména: pelargónia (Dostál 1950)
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Pelargonium capitatum
Rozšíření: Vyskytuje se v Jihoafrické republice v provinciích Western a Eastern Cape a KwaZulu-Natal.
Ekologie: Roste podél pobřeží na písečných dunách i na pahorcích budovaných pískovci nebo i krystalickými horninami; velmi často obsazuje narušená, disturbovaná stanoviště.
Pelargonium capitatum
Popis: Vytrvalá bylina nebo polokeř; dorůstá výšky až 1 m; stonky jsou silné, poléhavé až vystoupavé, vzácněji přímé. Listy jsou střídavé, v obrysu téměř okrouhlé, na bázi srdčité, asi 6 cm široké a 4,5 cm dlouhé, většinou dlanitolaločnaté, s 3–6 laloky, na okraji zubaté, hustě žláznatě chlupaté a po rozemnutí intenzivně vonící; řapík je nanejvýš 4 cm dlouhý, přímý, vlnatě chlupatý; palisty jsou srdčité. Okolíky vyrůstají na vlnaté stopce dlouhé až 10 cm, nesou 8–20 květů; květy jsou pětičetné, téměř pravidelné, „češule“ (přirostlá květní stopka k ostruze) je 3–8 mm dlouhá; kališní lístky jsou volné, trojúhle vejčité, zelené; korunní lístky jsou 1,5–2 cm dlouhé a 5 mm široké, obkopinaté, růžové, s tmavším žilkováním, horní jsou poněkud větší než dolní; andreceum tvoří 3 staminodia a 7 fertilních, stejně dlouhých tyčinek; gyneceum má svrchní semeník z 5 plodolistů. Plody jsou rozpadavé, dlouze zobanité.
Využití: Občas se pěstuje a destilují se z něj vonné silice, užívané v parfumerii.
Ohrožení a ochrana: Mezi ohroženými druhy jmenovanými jihoafrickým červeným seznamem je zařazen do skupiny taxonů vyžadujících pozornost (least concern).
Pelargonium capitatum
Pelargonium capitatum
Pelargonium capitatum
Fotografováno dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Langebaan: West Coast National Park).