PELARGONIUM CORDIFOLIUM Curtis – pelargónie / pelargónia

Syn.: Pelargonium cordatum LʹHér.
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité

Pelargonium cordifolium

Rozšíření: Areál se táhne v nejjižnější Africe podél pobřeží Indického oceánu v provinciích Western a Eastern Cape, na východ od městečka Bredasdorp.

Ekologie: Stanovištěm jsou vlhčí, mnohdy polostinná místa na okrajích lesních porostů a podél potoků, méně hojně křovinatá formace fynbos na lokalitách ovlivňovaných častými mlhami. Lokality leží v nadmořské výšce 100–1200 m.

Pelargonium cordifolium

Popis: Rozkladitý přímý aromatický keř vysoký 1–1,5 m; starší větve jsou dřevnaté, mladší jsou bylinné, silné, v různé intenzitě chlupaté. Listy jsou střídavé; řapík je 2–3 cm dlouhý; čepel je široce vejčitá, až 6 cm dlouhá a 5 cm široká, plochá nebo zvlněná, zejména na rubu hustě chlupatá (ale odění bývá proměnlivé), na bázi srdčitá, na okraji nepravidelně zubatá a někdy mělce laločnatá, na vrcholu často zašpičatělá; palisty jsou široce trojúhelníkovité. Květenství tvoří okolíky s 4–8(–12) květy; květní stopky jsou 4–5 mm dlouhé, „češule“ vzniklá srůstem stopky květu a ostruhy horního korunního lístku, je 5–6 mm dlouhá; kališní lístky jsou volné, kopinaté; horní 2 korunní lístky jsou nazpět ohnuté, 2,5–3 cm dlouhé a asi 1 cm široké, růžové až nachové, s tmavšími skvrnami, na bázi jsou klínovité a na vrcholu zaokrouhlené, dolní 3 jsou čárkovité, 2,5–3 cm dlouhé a 2–3 mm široké, většinou světleji růžové; andreceum se skládá ze 7 fertilních tyčinek o 3 různých délkách; gyneceum srůstá z 5 plodolistů a tvoří svrchní semeník. Plod je rozpadavý.

Pelargonium cordifolium
Pelargonium cordifolium
Pelargonium cordifolium

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 17. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Knysna, Spitskop).