Syn.: Geranium longifolium Burm. f., Pelargonium andrewsii (Sweet) G. Don, Pelargonium auriculatum Willd., Pelargonium bipinnatifidum (Eckl. et Zeyh.) Steud., Pelargonium ciliatum Jacq., Pelargonium ciliatum Willd., Pelargonium depressum Hedw., Pelargonium heterophyllum (Andrews) Loudon, Pelargonium lancifolium (Eckl. et Zeyh.) Steud., Pelargonium longiflorum Hedw.
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Pelargonium longifolium
Rozšíření: Roste na jihozápadě Jihoafrické republiky v provincii Western Cape, v oblasti vymezené městečky Citrusdal a Bredasdorp a Kapským poloostrovem.
Ekologie: Stanovištěm jsou písčitá místa. Lokality leží v rozpětí nadmořských výšek 50–1200 m, v oblastech se zimními dešti a letním suchem.
Pelargonium longifolium
Popis: Vytrvalá bezlodyžná hlíznatá bylina vysoká 10–20 cm; hlízka má papírovitý obal. Listy jsou přízemní, v době květu odumřelé; řapík je 3–9 cm dlouhý; čepel je 4–12 cm dlouhá, lysá nebo řídce přitiskle chlupatá, může být jednoduchá, kopinatá až eliptická, 0,8–1,8 cm široká, špičatá nebo jednou až dvakrát zpeřená, s úkrojky 0,8–3 cm dlouhými a 1–2 mm širokými; palisty jsou šídlovité, z 2/3 délky přirostlé k řapíku. Květenství tvoří 2–4 okolíky, větve květenství jsou s krátkými kadeřavými chloupky promíšenými s dlouhými stopkatými žlázkami; každý okolík nese 3–9 květů; květní stopky jsou velmi krátké, „češule“, která vzniká srůstem stopky květu a ostruhy horního korunního lístku, je 0,8–2,2 cm dlouhá; kališní lístky jsou volné, kopinaté, 5–12 mm dlouhé; koruna dosahuje 2–2,5 cm v průměru, je bílá, krémově žlutá nebo růžová, horní 2 korunní lístky jsou úzce obkopinaté, 1,5–2,3 cm dlouhé a 2–4 mm široké, uprostřed s tmavočervenou skvrnou, 3 dolní korunní lístky jsou téměř čárkovité, 1,4–2,1 cm dlouhé a 1,8–3,5 mm široké, často s podélnými červenými čárkami; andreceum tvoří 5 fertilních tyčinek (o 3 různých délkách); gyneceum srůstá z 5 plodolistů a nese svrchní semeník. Plod je rozpadavý.
Pelargonium longifolium
Pelargonium longifolium
Pelargonium longifolium
Fotografovala Věra Svobodová, dne 20. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Table Mountain National Park, Chapmans Peak).