Syn.: Adiantum hastatum L. f., Pellaea hastata Link, Pellaea macrophylla Fée, Pteris viridis Forssk.
Čeleď: Adiantaceae (C. Presl) Ching – netíkovité
Pellaea viridis
Rozšíření: Vyskytuje se na africkém kontinentu od Jihoafrické republiky po Etiopii a Kapverdy, dále na Komorách, Madagaskaru a Maskarénách, velmi vzácně zasahuje i na jihozápad Arabského poloostrova do Jemenu. Druh byl introdukován i na Azorské ostrovy. Výskyt v Austrálii je nejistý.
Ekologie: Terestrická kapradina, roste nejčastěji na výslunných místech ve skalních štěrbinách.
Pellaea viridis
Popis: Kapradina s krátce plazivým oddenkem s tmavohnědými plevinami. Listy vyrůstají v růžici a jsou až 50 cm dlouhé, lysé; řapík je tmavý, lesklý, na bázi s plevinami, na horní straně chlupatý; čepel je v obrysu kopinatá, 10–35 cm dlouhá a 5–20 cm široká, dvakrát až třikrát zpeřená, na svrchní straně lysá; vřeteno listu je žlábkovité; lístky posledního řádu jsou řapíčkaté, vejčité, někdy hrálovité, na bázi listu někdy poněkud srpovité, 0,5–4 cm dlouhé a 0,4–3,2 cm široké, celokrajné, na vrcholu většinou tupé. Kupky výtrusnic jsou čárkovité, na okraji listu, kryté téměř celistvými blanitými ostěrami.
Pellaea viridisPellaea viridis
Pellaea viridis
Fotografovali Vít Grulich, dne 18. 9. 2008 (Réunion, Cirque de Cilaos: Îlet de Salazes) a Věra Svobodová, dne 15. 11 2010 (Réunion, Cirque de Salazie).