Syn.: Penstemon menziesii var. lyallii A. Gray
Česká jména: dračík (Mareček 1999)
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Penstemon lyallii
Rozšíření: Roste na malém území na západě Severní Ameriky ve Skalistých horách v Kanadě v provinciích Britská Kolumbie a Alberta a v USA ve státech Montana a Idaho.
Ekologie: Roste v horách na suchých nebo kamenitých loukách a v pohyblivých sutích, v nadmořských výškách 1300–2000 m.
Penstemon lyallii
Popis: Vytrvalá bylina nebo polokeř, rostliny jsou trsnaté, od báze větvené, s vystoupavými až přímými lodyhami vysokými 30–80 cm, v květenství žláznatými, níže lysými nebo krátce chlupatými. Listy jsou vstřícné, víceméně přisedlé, kopinaté až čárkovitě kopinaté, 3–4,5 cm dlouhé, na okraji zubaté nebo až téměř celokrajné, lysé nebo krátce šedě chlupaté. Květenství je vrcholová lata tvořená 2 nebo více stopkatými květy; květní stopky jsou hustě žláznaté, kalich je 7–15 mm dlouhý, 5cípý, žláznatě chlupatý, cípy jsou kopinaté, s prodlouženou špičkou; koruna je pyskatá, 3–4,5 cm dlouhá, levandulově modrá až světle purpurová, na vnější straně lysá, mezi podélnými valy na dolním pysku s kartáčkem bílých chlupů; tyčinky jsou 4, s hustě bíle chlupatými prašníky, staminodium je kratší, lysé; semeník je svrchní. Plodem je 10–14 mm dlouhá tobolka; semena jsou hranatá, 1–2 mm dlouhá.
Poznámka: Do rodu Penstemon se nyní řadí kolem 250 druhů, jen ve Spojených státech jich roste kolem 180. Druh Penstemon lyallii má velmi malý areál, podobně jako mnoho dalších druhů rodu v nejjižnější části Skalistých hor.
Penstemon lyallii
Penstemon lyallii
Penstemon lyallii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 12. a 17. 7. 2007 (Kanada, Alberta: Waterton Lakes NP, Rowe Creek).