Syn.: Acacia macroloba Willd., Entada wrbaena C. Presl, Mimosa macroloba (Willd.) Poir., Pentaclethra brevipila Benth., Pentaclethra filamentosa Benth.
Čeleď: Caesalpiniaceae Klotzsch et Garcke – sapanovité; Fabaceae Lindl. – bobovité
Pentaclethra macroloba
Rozšíření: Druh jižní části Střední a severu Jižní Ameriky, jehož areál se táhne od jihovýchodní Nikaraguy přes Kolumbii, Venezuelu a Guyany až po severobrazilskou Amazonii.
Ekologie: Roste ve vlhkých tropických lesích, často na stanovištích zaplavovaných, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 500 m.
Pentaclethra macroloba
Popis: Strom dosahující výšky 5–35(–40) m, s větvemi olysalými, netrnitými. Listy jsou dvakrát zpeřené, řapík je 1–5 cm dlouhý, listové vřeteno 11–30 cm dlouhé, lístků 1. řádu je 15–30 párů, lístky 2. řádu jsou četné, čárkovité, 6–9 mm dlouhé a 1–2 mm široké, lysé; palisty jsou čárkovité, 7–8 mm dlouhé, opadavé. Květenství tvoří několik terminálních klasů, které jsou 15–20 cm dlouhé, květy jsou přisedlé, 5četné; kalich je jen 1–2 mm dlouhý, koruna je zvonkovitá; tyčinek je 5, jsou 6–7 mm dlouhé, z koruny vyniklé, staminodií je rovněž 5, jsou až 20 mm dlouhá. Plody jsou 20–40 cm dlouhé dřevnatějící lusky se 4–6 semeny.
Využití: Ze dřeva tohoto stromu se vyrábí nábytek, ze semen se lisuje olej (pracaxi), který využívají původní Američané ve své medicíně; v kosmetice se používá do vlasových kondicionérů.
Poznámka: K rodu Pentaclethra jsou v současnosti započítávány tři akceptované druhy, kromě zmiňovaného druhu amerického rod zahrnuje ještě dva druhy z tropické západní Afriky.
Pentaclethra macroloba
Pentaclethra macroloba
Pentaclethra macroloba
Fotografovala Věra Svobodová, dne 27. 3. 2017 (Kostarika, Parque Nacional Tortuguero).