Syn.: Mussaenda luteola Hochst. ex A. Rich., nom. illeg., Orthostemma roseum Wall. ex Voigt, Pentanisia cymosa Klotzsch, Pentas carnea Benth., Pentas carnea var. comorensis Scott-Elliot, Pentas carnea var. hortensis Scott-Elliot, Pentas lanceolata var. carnea (Benth.) Verdc., Virecta carnea (Benth.) Baill.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Pentas lanceolata subsp. cymosa
Rozšíření: Pochází zřejmě z Komorských ostrovů; dostal se do kultury, pěstuje se v tropických oblastech celého světa a z kultury občas uniká, např. v Maskarénách (Réunion, Mauricius), na některých ostrovech v Karibiku (Guadeloupe, Martinique), i v Polynésii (Tuamotu). I z dalších míst se udávají zplanělé rostliny z okruhu Pentas lanceolata, jejichž přesnější zařazení je nejisté.
Ekologie: V domovině roste v křovinatých porostech na horských svazích. V kultuře jsou zřejmě pouze rostliny se samičími květy.
Pentas lanceolata subsp. cymosa
Popis: Vytrvalá bylina nebo polokeř, stonky jsou přímé nebo vystoupavé, až 1 m vysoké. Listy jsou vstřícné, tenké, eliptické, 3–11 cm dlouhé a 4–5,3 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholku tupé, lysé nebo jemně chlupaté; řapík je 0,5–1,4 cm dlouhý; místo palistů jsou přítomny brvy. Květenství je vrcholičnatá lata; samčí, samičí nebo oboupohlavné 5četné květy mohou být na téže i různých rostlinách; kališní lístky jsou nestejné; koruna je řepicovitá, sytě růžová nebo růžovofialová, s trubkou 1,3–2 cm dlouhou, v ústí 5–6 mm širokou, cípy jsou kopinaté; tyčinky bývají kratší než pestík; gyneceum tvoří spodní semeník a 2 vyniklé bliznové laloky. Plody jsou obvejcovité tobolky 4–6 mm dlouhé.
Pentas lanceolata subsp. cymosa
Pentas lanceolata subsp. cymosa
Pentas lanceolata subsp. cymosa
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 10. 2012 (Mauricius, Vieux Grand-Port).