Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Pentzia elegans
Rozšíření: Druh je znám z nevelkého území na jihu afrického kontinentu, zřejmě roste jen v horách ve střední a východní části provincie Western Cape.
Ekologie: Provází nízké křoviny na suchých pískovcových svazích v územích se zimními srážkami, v nadmořských výškách 500–1500 m.
Pentzia elegans
Popis: Hustý, prutnatě větvený aromatický keřík až keř 0,5–2 m vysoký; hustě olistěné větvičky i listy jsou kratičce šedě chlupaté. Listy jsou střídavé, peřenodílné, 0,6–1 cm dlouhé, úkrojky jsou 2–3klané, úzké, asi 4 mm dlouhé a 1 mm široké, laločnaté. Květenství jsou koncové chocholíky o 10–20 úborech; zákrov je polokulovitý, 4 mm dlouhý, 3–5řadý, zákrovní listeny jsou mázdřitě lemované, tupé; lůžko úboru je bez plevek; květy jsou oboupohlavné, žluté, s válcovitou trubkou a zvonkovitým 5cípým lemem. Nažky jsou válcovité, žlutohnědé, s 5 žebry; chmýr je šupinovitý.
Poznámka: Do rodu Pentzia se nyní řadí asi 27 afrických druhů, z nichž převážná většina roste na jihu kontinentu v Jihoafrické republice, Botswaně a Namibii. Dva druhy (Pentzia hesperidum a Pentzia monodiana) ale rostou také na severu Afriky v Maroku a Alžírsku.
Pentzia elegans
Pentzia elegans
Pentzia elegans
Fotografováno dne 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Prince Albert, cestou na Swartberg Pass).