Syn.: Laphamia palmeri A. Gray, Laphamia palmeri var. tenella M. E. Jones
Čeleď: Asteraceae Martinov – hvězdnicovité
Perityle tenella
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na nevelkém území na jihozápadě USA, v severozápadní Arizoně, jihovýchodní Nevadě a jihozápadním Utahu (NP Zion).
Ekologie: Roste na skalnatých svazích a ve štěrbinách vápencových nebo pískovcových skalisek, v nadmořské výšce 600–2700 m.
Perityle tenella
Popis: Vytrvalá bylina nebo polokeř, dorůstá výšky (5–)15–30(–35) cm. Větvičky jsou přímé až rozložené, většinou hustě olistěné, celá rostlina je obvykle pokrytá krátkými hustými chlupy. Listy jsou střídavé, řapíky 2–8 mm dlouhé, čepele obvykle široce trojúhelníkovitě vejčité, někdy téměř vejčité, 5–18(–25) mm dlouhé a 4–18(–20) mm široké, na bázi uťaté až srdčité, okraje obvykle pilovité, vzácně rozdělené do několika nepravidelných laloků. Úbory jsou jednotlivé nebo uspořádané po 2–10 v chocholících, asi 5 mm široké a 6–7 mm dlouhé, na stopkách 4–25 mm dlouhých. Zákrovy jsou zvonkovité, složené ze 13–20 čárkovitých až široce kopinatých listenů, asi 5 mm dlouhých. Paprskové květy chybí, trubkovité květy v počtu 23–35(–48), krémové až žluté, 1,2–1,6 mm dlouhé, cípy asi 0,5 mm dlouhé. Plody jsou úzce obkopinaté nažky, asi 3 mm dlouhé, drobně chlupaté, bez chmýru nebo s 1(–3) štětinou asi 2,5 mm dlouhou.
Poznámka: Druh Perityle tenella tvoří hybridy s Perityle congesta v severozápadní Arizoně na Koloradské plošině (Colorado Plateau), kde se překrývají areály obou druhů.
Perityle tenella
Perityle tenella
Perityle tenella
Perityle tenella
Fotografováno dne 4. 10. 2014 (USA, Utah, NP Zion).