PETRORHAGIA SAXIFRAGA (L.) Link – hvozdíček lomikamenovitý / tunika lomikameňovitá

Syn.: Dianthus saxifragus L., Gypsophila saxifraga (L.) L., Tunica rigida (L.) Boiss., Kohlrauschia saxifraga (L.) Dandy, Tunica saxifraga (L.) Scop.
Česká jména: karafiátek lomikámen (Opiz 1852), hvozdíček lomikámen (Sloboda 1852, Čelakovský 1879), hvozděnka lomikámen (Polívka 1912), hvozdíček lomikamenovitý (Dostál 1950), hvozděnka skalní (Dostál 1989), hvozdíček lomikamenovitý (Kubát 2002)
Slovenská jména: spořík skalolomní, sporík (Reuss 1853), tunika lomikameňovitá (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité

Petrorhagia saxifraga

Rozšíření: Jižní Evropa a jih střední Evropy (na sever zasahuje až do jižního Německa, Rakouska, na Slovensko a do Maďarska), Malá Asie, Kavkaz, Írán. Zavlečen do Severní Ameriky.
U nás byl uváděn jako původní z okolí jihomoravského Lanžhota, v současnosti však nebyl na lokalitě potvrzen, historicky i od Jindřichova Hradce (zde ovšem již Čelakovským uváděn jako „zdivočelý“). Jinde se objevuje jen jako zplanělý nebo zavlečený (např. Praha, Český Brod, Tábor, Pardubice, Brno, Ostrava aj.).

Ekologie: Roste na skalách, písčinách, v pásmu nížin, na jihu Evropy stoupá až do hor. Kvete od června do října.

Petrorhagia saxifraga

Popis: Vytrvalá bylina, 10–25 cm vysoká, trsnatá, lodyhy poléhavé až vystoupavé, větvené, listy úzce čárkovité, až 3 cm dlouhé, ale většina z nich je kratší, špičaté. Květenství je řídké, připomíná latu, na bázi kalicha najdeme 2 křižmostojné páry chrupavčitých podkališních listenců, které nezakrývají celý kalich, ten je zvonkovitý, bělavě lemovaný, korunní lístky jsou k bázi klínovitě zúžené, na vrcholu uťaté až vykrojené, bílé nebo narůžovělé, často s tmavšími žilkami. Plodem je tobolka.

Záměny: Poněkud podobný šater zední (Gypsophila muralis) nemá pro hvozdíček charakteristické podkališní listence, zároveň se jedná pouze o jednoletý druh.

Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je u nás hvozdíček lomikamenovitý hodnocen jako nejasný případ vyhynulého druhu (A3). Na Slovensku je zařazen k druhům méně dotčeným (LC).

Poznámka: Rostlina je poměrně často pěstována v zahradách i veřejné zeleni, v kultuře se objevují i plnokvěté kultivary.

Petrorhagia saxifraga
Petrorhagia saxifraga
Petrorhagia saxifraga
Petrorhagia saxifraga

Fotografováno dne 1. 6. 2008 (Rakousko, Hainburger Berge, Spitzerberg).