Syn.: Phalaenopsis schilleriana var. alba Roebelen, Phalaenopsis schilleriana var. stuartiana (Rchb. f.) Burb., Phalaenopsis schilleriana var. vestalis Rchb. f., Phalaenopsis stuartiana var. bella Rchb. f., Phalaenopsis stuartiana f. nobilis (Rchb. f.) Christenson, Phalaenopsis stuartiana var. nobilis Rchb. f., Phalaenopsis stuartiana f. punctatissima (Rchb. f.) Christenson, Phalaenopsis stuartiana var. punctatissima Rchb. f., Phalaenopsis stuartiana var. punctulata Linden
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Phalaenopsis stuartiana
Rozšíření: Endemit jihofilipínského ostrova Mindanao, leč zplaněl a zdomácněl i v oblasti panamského souostroví Bocas del Toro, odkud pocházejí i naše snímky.
Ekologie: Epifyt, roste na kmenech a ve větvích stromů ve vlhkých lesích, převážně v pobřežním pásmu, nepřekračuje nadmořskou výšku 300 m.
Phalaenopsis stuartiana
Popis: Vytrvalá bylina, 15–35 cm vysoká. Listy jsou eliptické, 20–30 cm dlouhé a 8–10 cm široké, dužnaté, na vrcholu tupé, na líci s mramorovou kresbou. Stonek je poměrně krátký, květenství hroznovité až latnaté, květy dosahují 5–6 cm v průměru, v horní polovině jsou bílé, jejich dolní polovina je nažloutlá, hnědočerveně skvrnitá, vnější a vnitřní okvětní lístky jsou jen nevýrazně rozlišené, vnitřní jsou širší než vnější, pysk je dlouze nehetnatý, skoro stejně dlouhý jako vnější okvětní lístky, 3laločný, ukončený dvěma bičíkovitými výrůstky. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Jako všechny orchideje je i tento druh chráněn mezinárodní úmluvou o obchodu s přírodninami CITES.
Phalaenopsis stuartiana
Phalaenopsis stuartianaPhalaenopsis stuartiana
Phalaenopsis stuartiana
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 3. 2014 (Panama, Bocas del Toro).