Syn.: Boletus fomentarius var. pomaceus (Pers.) Pers., Boletus pomaceus Pers., Boletus scutiformis Tratt., Boletus tuberculosus Baumg., Boudiera scalaria Lázaro Ibiza, Fomes fuscus (Lázaro Ibiza) Sacc. et Trotter, Fomes pomaceus Pers. Lloyd, Fomes pomaceus var. fulvus Rea, Fomes prunicola (Lázaro Ibiza) Sacc. et Trotter, Fomes prunorum (Lázaro Ibiza) Sacc. et Trotter, Fomes scalarius (Lázaro Ibiza) Sacc. et Trotter, Hemidiscia prunorum Lázaro Ibiza, Ochroporus pomaceus (Pers.) Donk, Ochroporus tuberculosus (Baumg.) Fiasson et Niemelä, Phellinus igniarius subsp. pomaceus (Pers.) Quél., Phellinus tuberculosus (Baumg.) Niemelä, Polyporus corni Velen., Polyporus fulvus R. Hartig, Polyporus igniarius var. effusoreflexus Velen., Polyporus pomaceus (Pers.) Pers., Polyporus sorbi Velen., Pseudofomes prunicola Lázaro Ibiza, Scalaria fusca Lázaro Ibiza
Čeleď: Hymenochaetaceae Imazeki et Toki – kožovkovité
Phellinus pomaceus
Rozšíření a ekologie: Najdeme ho po celý rok v sadech, zahradách i lesích na kmenech a spodních částí větví ovocných stromů, především švestek, ale i jabloní, hrušní, trnek, třešní a meruněk. Objevuje se dosti hojně, většinou ve skupinách.
Popis: Víceleté plodnice jsou téměř rozlité, většinou mají kopytovitý nebo hlízovitý tvar, mohou být i téměř konzolovité, přirostlé bokem. Mají v průměru 3–10 cm, povrch hladký a matný. V mládí mají šedou, okrovou až šedočervenou barvu, později jsou kaštanové, tmavě šedé se skořicově zbarvenými okraji. Staré plodnice mívají popraskané okraje a povrch porostlý řasami. Pod plodnicemi je nápadně žlutavé mycelium. Rourky jsou v několika vrstvách, v mládí šedohnědé, později rezavě hnědé, póry jsou drobné, většinou okrouhlé, šedohnědé až okrově skořicové barvy. Dužnina je tvrdá, korkovitá, žlutohnědá. Výtrusný prach je bílý, výtrusy hladké, skoro kulovité, na koncích zaostřené, 5–7 × 4–5,5 µm velké.
Phellinus pomaceusPhellinus pomaceus
Phellinus pomaceus
Záměny: Na ovocných stromech je také možné někdy najít ohňovec obecný (Phellinus igniarius), velmi mladé plodnice mohou být podobné.
Využití: Je nejedlý.
Poznámka: Je příčinou hniloby kmene a odumírání skoro všech starších švestek.
Phellinus pomaceus
Phellinus pomaceus
Fotografováno ve dnech 24. 1. a 1. 2. 2009 (u Roztok).