PHELLODON TOMENTOSUS (L.) Banker – lošáček číškovitý / korkovec čiaškovitý

Syn.: Acia variecolor (Secr. ex Fr.) P. Karst., Calodon cyathiformis (Schaeff.) Quél., Calodon tomentosus (L.) Maire, Hydnellum connatum (E. S. Schultz) P. Karst., Hydnellum cyathiforme (Schaeff.) P. Karst., Hydnum connatum Schulz, Hydnum connatum Schulz subsp. connatum, Hydnum cyathiforme Schaeff., Hydnum leptopus Pers., Hydnum leptopus Pers. var. leptopus, Hydnum tomentosum L., Hydnum tomentosum L. var. tomentosum, Hydnum tomentosum Schrad., Hydnum variecolor Secr. ex Fr., Phellodon cyathiformis (Schaeff.) P. Karst., Phellodon connatus (Schultz) Henn., Phellodon connatus (Schultz) P. Karst.
Čeleď: Bankeraceae Donk – bělozubovité
Phellodon tomentosus
Rozšíření: Je rozšířen v Evropě a Severní Americe. V ČR se nejčastěji vyskytuje v západních, středních, jižních Čechách a na Českomoravské vysočině.
Ekologie: Vyrůstá v srpnu až listopadu v jehličnatých a smíšených lesích, s vazbou na smrk a borovici, spíše na chudých půdách.
Phellodon tomentosus
Popis: Klobouk je tuhý, korkovitý, má průměr 2–6 cm, je plochý nebo mírně nálevkovitý, růžicovitý, sousední klobouky často srůstají. Povrch klobouku je v mládí hladký, nerovný, bílý, později paprsčitě vrásčitý až hrbolatý, má okrovou, žlutohnědou až hnědou barvu, většinou s výrazně tmavšími soustřednými zónami a hladkým bělavým okrajem, který ve stáří mizí. Třeň je hladký nebo vláknitý, 1–4 cm dlouhý, do 0,8 cm široký, žlutohnědý až tmavě hnědý. Ostny jsou sbíhavé, bílé, někdy v mládí narůžovělé, později šedavé. Dužnina je okrová, ve třeni hnědá, chuť nahořklá, sušená plodnice voní po pískavici řeckém senu. Výtrusy jsou elipsoidní s jemnými špičatými bradavkami, 3,1–4,0 × 2,7–3,5 µm velké.
Phellodon tomentosus
Záměny: Podobný lošákovec kruhatý (Hydnellum concrescens) má hnědé ostny.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu makromycetů ČR je zařazen v kategorii téměř ohrožených druhů (NT).
Phellodon tomentosus
Phellodon tomentosus
Fotografováno dne 12. 9. 2009 (Českomoravská vysočina, u Arneštovic).