Česká jména: plamenka (Presl 1846, Mareček 1999)
Čeleď: Polemoniaceae Juss. – jirnicovité
Phlox austromontana
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na západě USA (Idaho, Oregon, Arizona, Kalifornie, Nevada, Utah) a v severním Mexiku (Baja California). V areálu se rozlišují tři poddruhy.
Ekologie: Roste na suchých skalnatých stanovištích, v podhůří, na horských svazích a v kaňonech, v nadmořské výšce 1200–3050 m; v pouštních a polopouštních křovitých společenstvech a v řídkých lesích s převahou borovice a jalovce.
Phlox austromontana
Popis: Trsnatá vytrvalá rostlina dorůstající výšky 5–10 cm, tvoří polštáře nebo volně rozprostřené trsy, 5–30 cm široké. Lodyhy jsou vystoupavé, na povrchu pýřité až téměř lysé, u báze dřevnatějí. Listy jsou tuhé, vstřícné, přisedlé, čepele čárkovité až jehlicovité, s ostrými špičkami, na povrchu řídce pýřité, světle zelené, 0,5–2 cm dlouhé. Pětičetné květy vyrůstají jednotlivě na vrcholu lodyh na velmi krátkých stopkách nebo jsou přisedlé, kalich je zvonkovitý, s úzkými cípy, lysý až pýřitý, v dolní polovině mezi kališními cípy kýlnatý; koruna je řepicovitá, 0,8–1,5 cm dlouhá, bílá, modrá, růžová, levandulová nebo nažloutlá, laloky na vrcholu téměř zaoblené; čnělky 2–9 mm dlouhé. Plodem je tobolka.
Phlox austromontana
Phlox austromontana
Fotografováno dne 3. 9. 2014 (USA, Utah, Red Canyon).